Pravda o suplementech

Ornitin – proč je tato aminokyselina důležitá a jak funguje

Rok 1880 se nesmazatelně vepsal do dějin lidstva. Thomas Alva Edison obratně propojil své poznatky s prací svých spolupracovníků a konkurentů a nechal si patentovat vynález elektrické žárovky. V témže roce byla v Londýně založena charitativní organizace Armáda spásy a ve Francii byla zahájena práce na vybudování Sochy Svobody, která je dodnes symbolem Spojených států amerických. Pozadu však v tomto roce nezůstali ani Češi. Fenomenální vynálezce František Křižík ohromil svět svou obloukovou lampou se samočinnou regulací a v Praze vrcholily mnohaleté práce na dostavbě symbolu českého národního obrození – Národního divadla. K důležitému objevu ovšem v roce 1880 došlo také v oblasti výzkumu chemie. Německý vědec Ernst Schulze pomocí hydrolyzace izoloval zcela novou aminokyselinu a svůj objev pojmenoval řeckým výrazem „ornitin" neboli pták, neboť jedním ze zdrojů této látky byloptačí peří.

Co je vlastně ornitin a jakou má v lidském těle roli

Jedná se o neproteionogenní zásaditou aminokyselinu, která se podobně jako citrulin nijak nepodílí na syntéze bílkovin. Pokud by vás však napadlo, že ornitin tím pádem není pro naše tělo podstatný, je nutné říci, že opak je pravdou. V lidském organismu má zcela nezastupitelnou roli. Tvoří hlavní složku takzvaného močovinového neboli ornitinového cyklu, jehož smyslem je pomáhat tělu zbavit se toxických látek, zejména amoniaku (čpavku). Ten vzniká při deaminaci aminokyselin, obzvlášť při zvýšené fyzické námaze a současném vyšším příjmu bílkovin. Močovina je totiž hlavním produktem metabolismu amoniaku a slouží k odstranění nadbytečného dusíku.

Z výše uvedených informací vyplývá, že pokud by mělo tělo nedostatek ornitinu, správně by nefungovala detoxikace organismu a přebytečný dusík v krvi by mohl způsobit hyperanemonii vedoucí k závažnému narušení imunitního systému a ohrožení funkcí všech životně důležitých orgánů.

Vliv ornitinu na sportovní výkon a budování svalové hmoty

Ornitin má kromě výše zmíněné role v močovinovém cyklu ještě další podstatný účinek na lidské tělo, který je důležitý zejména pro silové sportovce. V kombinaci s argininem, respektive jeho prekurzorem citrulinem, o kterých jsme psali v jednom z předchozích článků 1 , působí synergicky a velice efektivně se podílí na vazodilataci (rozšíření cév) prostřednictvím oxidu dusnatého (NO). Tím přispívá k celkové regeneraci po fyzické zátěži, podporuje sekreci růstového hormonu (GH) a přirozený růst svalové hmoty prostřednictvím zvýšené produkce kreatinu.

Ornitin a jeho pozitivní vliv na stresové poruchy a spánek

Jistě se shodneme, že pro to, abychom mohli efektivně fungovat, pracovat a sportovat, je důležité zvládat stresové situace a dopřávat si kvalitní spánek. Také zde hraje důležitou roli ornitin. Japonští vědci nade vší pochybnost prokázali podstatný vliv této aminokyseliny na potlačování stresu a při snaze zlepšit kvalitu spánku 2 . Ornitin totiž pomáhá organismu udržet energetickou rovnováhu, posiluje imunitu a potlačuje tvorbu kortizolu.

Zdroje ornitinu a projevy jeho nedostatku

Ornitine patří mezi neesenciální aminokyseliny, vzniká přeměnou z argininu v jaterních buňkách. Částečně jej můžeme získávat také prostřednictvím potravy, přičemž mezi jeho nejvhodnější zdroje patří živočišné bílkoviny, zejména maso, mléčné výrobky či vejce. Pokud patříte mezi osoby s potravinovým omezením, nebo prostě živočišnou stravu z jakýchkoli důvodů nekonzumujete, můžete jako rostlinný zdroj ornitine zařadit do svého jídelníčku například kokosové ořechy, luštěniny – zejména arašídy, sezamová a dýňová semínka, pšeničné klíčky, sójové boby či tofu.

Má-li organismus nedostatečné množství ornitinu, dochází k určité dysbalanci, která se kromě výše zmíněného narušení močovinového cyklu projevuje například kolísáním tělesné teploty, často také nechutenstvím, dýchacími obtížemi, zhoršeným hojením ran nebo
celkovou letargií, která nemá jinou zjevnou příčinu.

L-ornitin ve formě doplňku stravy

Suplementace ornitinu ve formě doplňku stravy je logickým a rozumným způsobem, jak podpořit přirozenou obranyschopnost organismu, zvýšit rychlost a kvalitu procesu vylučování odpadních toxických látek, zlepšit spánek a regeneraci, potlačit stres a umožnit tělu efektivněji budovat svalovou hmotu. Mezi prověřené doplňky stravy obsahující ornitin patří například:

https://www.dafit.cz/produkt/atp-nutrition-l-ornithine-l-lysin-180-tob-380804/

Michael Anděl
DAFIT® Team

1https://www.dafit.cz/arginin-citrulin-a-vliv-oxidu-dusnateho-no-na-zdravi-a-sportovni-vykon/ 

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení