Pravda o suplementech

Kolagen a jeho přínos pro naše zdraví

Určitě jste již mnohokrát slyšeli o tom, že kolagen prospívá kráse. Avšak věděli jste o jeho ohromujících přínosech pro zdraví člověka? V kosmetice můžeme kolagen nalézt jako součást krémů nebo potravinových doplňků, které slibují pokožku bez vrásek. Kolagen má však mnohem zásadnější funkci a využití. Je to totiž nejrozšířenější druh proteinu v lidském těle, který je nezbytný pro správné fungování našich buněk, orgánů, svalů i tkání. 

Jedná se o nejhojnější a nejdůležitější druh proteinu v našem těle.

Rozdělujeme jej na kolagen typu I., který najdeme zejména v kostech a kůži, a typu II. přítomný v chrupavce a kloubech.

Kolik procent jednotlivých částí našeho těla tvoří kolagen?

  • 90% očního bělma
  • 80% šlach
  • 75 % pokožky
  • 60% chrupavek
  • 30% kostí
  • 1-10% svalové hmoty

Vytváří vazivo, čímž podporuje strukturu pokožky, svalové tkáně, kostí a šlach. Dokonce se mu přezdívá lepidlo. Naše tělo je navrženo, aby si vytvářelo svůj vlastní kolagen. Ovšem za předpokladu, že dostává veškeré potřebné živiny. Bohužel věkem se tato schopnost snižuje.

  • 35 let - produkce kolagenu se snižuje
  • 40 let - tělo produkuje méně kolagenu než potřebuje
  • 60 let - bude více jak polovina kolagenu z těla pryč

Jak zpomalit úbytek kolagenu?

Tento proces lze zpomalit, pokud jíme více potravin podporujících jeho přirozenou tvorbu nebo užíváme kolagenní doplňky.

Suplementace kolagenu je nezbytná nejen když stárneme, ale také dokud jsme mladí, protože je zodpovědný za správné fungování nesmírného množství procesů v těle.

Kolagen pro naši pokožku

Pro ženy je zajisté nejvíce žádaný k tomuto účelu. Prostě chtějí vypadat mladší. Bohužel kolagen obsažen v krémech a sérech naší pokožce příliš nepomůže, proto je lepší jej doplňovat vnitřně. 

Ancient & Brave má celou řadu perfektních kolagenůjak živočišných, tak rostlinných tj. Vegan formě.

Kolagen pro náš mozek, klouby a kosti

Věděli  jste, že kolagen typu VI, může sloužit i jako prevence proti vzniku Alzheimerovy choroby? Ano, několik studií již na to upozornilo. Také i na to, že dokáže znatelně zmírnit bolest kolen a dalších kloubů. Přičemž velmi pomáhá při osteoporóze a podporuje tedy tvorbu kostních buněk. 

Kolagen pro funkci jater, srdce a střeva

Již několikrát zmiňovaný kolagen je prostě zázrak. Ano, opravdu je to tak. Od jeho funkce snižování cholesterolu, přes redukci hromadění usazenin v jejich tepnách až po prevenci poškození jater. Tím máme nemysli i alkoholové poškození jater.

Všechny kolageny naleznete zde

Kolagen jako takový je jedinečný, proto se doporučuje ten nejjednodušší způsob jeho užívání v podobě doplňků společně s dostatkem vitaminu C a lysinem. Ten pomáhá při tvorbě kolagenu a zároveň snižuje jeho vylučování. Lysin se ve větším množství nachází ve fazolích, čočce, tempehu či quinoi.

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení