Pravda o suplementech

Tribulus terrestris: Přírodní superpotravina pro zvýšení energie a vitality

Bylina zvyšující kondici…

V neustále se vyvíjejícím prostředí fitness a kulturistiky nadšenci vždy hledají přírodní doplňky, které jim mohou poskytnout výhodu při dosahování jejich cílů. Jedním z takových doplňků, který si v posledních letech získal značnou pozornost, je Tribulus terrestris, obecně známý jako Tribulus. Tribulus je chválen pro své potenciální výhody při zvyšování sportovního výkonu a růstu svalové hmoty a stal se základem rutiny mnoha fitness nadšenců. Pojďme se ponořit do toho, co Tribulus je, jaké jsou jeho údajné přínosy a jaká věda stojí za jeho použitím ve světě fitness.

Co je Tribulus?

Tribulus terrestris je rostlina, která patří do čeledi Zygophyllaceae. Pochází z některých oblastí Asie, Evropy, Afriky a Austrálie. Různé kultury tradičně využívají Tribulus pro jeho léčivé vlastnosti, včetně jeho potenciálu jako afrodiziaka a pro zlepšení celkové vitality. V posledních letech si však získal oblibu ve fitness komunitě díky účinkům na sportovní výkon a nárůst svalové hmoty.

Starověká Historie:

Pojmenovaný po svém tvrdém plodu s bodláky, byl Tribulus využíván v tradiční medicíně mnoha civilizací. Starověcí Řekové a Římané používali Tribulus k léčbě různých onemocnění, včetně problémů s močovým měchýřem a ledvinami. Starověcí Číňané a indičtí mudrci uctívali Tribulus pro jeho afrodiziakální účinky a jeho schopnost podporovat mužskou vitalitu a plodnost.Tribulus má bohatou historii používání v tradičních léčebných systémech, jako je čínská medicína a ajurvéda. V čínské medicíně byl Tribulus používán k léčbě poruch močového systému a k podpoře sexuálního zdraví. V ajurvédě byl Tribulus ceněn pro své diuretické účinky a schopnost podporovat hormonální rovnováhu a plodnost. Tribulus byl také široce používán v evropské lidové medicíně. V některých evropských zemích byl Tribulus používán k léčbě široké škály stavů, včetně gastrointestinálních problémů a nervových poruch.

Přínosy ve fitness:

Testosteron Booster: Jedním z hlavních důvodů, proč si Tribulus získal pozornost ve světě fitness, je jeho údajná schopnost zvyšovat hladinu testosteronu. Testosteron hraje klíčovou roli při růstu svalů, rozvoji síly a celkovém sportovním výkonu. Zatímco studie o přímém vlivu Tribulusu na hladinu testosteronu přinesly smíšené výsledky, některé výzkumy naznačují, že může pomoci podpořit zdravou hladinu testosteronu, zejména u jedinců s nízkou hladinou testosteronu, což platí především pro pány v pokročilejším věku.

  • Zvýšený růst svalů: Předpokládá se, že Tribulus podporuje růst svalů tím, že optimalizuje produkci testosteronu v těle. Vyšší hladina testosteronu může vést ke zvýšené syntéze bílkovin, která je nezbytná pro obnovu a růst svalů po intenzivním tréninku. Tribulus navíc může zlepšit zadržování dusíku ve svalech, což dále podporuje růst a regeneraci svalů. Nicméně tyto účinky ucítí spíše starší páni z toho důvodu, že po 30. roku života se každým rokem snižuje volný testosteron v krvi. Z toho vyplývá, že mladí tento efekt spíše nepocítí.

  • Zlepšení výkonu při cvičení: Někteří sportovci a fitness nadšenci tvrdí, že užívání Tribulusu zlepšuje jejich výkon při cvičení. To lze přičíst jeho potenciální schopnosti zvyšovat hladinu testosteronu, což může zvýšit sílu, vytrvalost a celkový sportovní výkon.

  • Zvýšení libida: Ačkoli to přímo nesouvisí s výkonností v kondici, mnoho uživatelů uvádí zvýšení libida a sexuálních funkcí při suplementaci Tribulusem. To může mít nepřímý přínos pro fitness nadšence tím, že podporuje celkovou pohodu a sebedůvěru, což může pozitivně ovlivnit jejich tréninkový režim.

Vědecké důkazy:

Vědecké důkazy podporující účinnost Tribulusu při zvyšování sportovního výkonu a růstu svalové hmoty jsou poněkud omezené a smíšené. Zatímco některé studie uvádějí pozitivní účinky, jiné neprokázaly významný přínos. Kvalita výzkumu se navíc liší, některé studie používají malé vzorky nebo postrádají přísnou metodiku. Například systematický přehled publikovaný v časopise Journal of Dietary Supplements v roce 2017 dospěl k závěru, že suplementace Tribulusem může mít mírný vliv na zlepšení výkonnosti při cvičení a nárůst svalové hmoty. Autoři však poznamenali, že k potvrzení těchto zjištění je zapotřebí více vysoce kvalitních studií. Podobně metaanalýza publikovaná v časopise Journal of Sport and Health Science v roce 2017 zjistila, že suplementace Tribulusem může mít malý, ale významný vliv na zvýšení hladiny testosteronu. Autoři však upozornili, že celková kvalita důkazů je nízká.

Bezpečnost a úvahy:

I když je Tribulus obecně považován za bezpečný pro většinu lidí, pokud je užíván v doporučených dávkách, může u některých jedinců vyvolat nežádoucí účinky, jako jsou gastrointestinální potíže, nespavost nebo zvýšení agresivního chování. Kromě toho by se jedinci s určitými zdravotními potížemi, např. s rakovinou citlivou na hormony, měli před užíváním Tribulusu poradit se zdravotníkem.

U nás najdete:

a mnoho další https://www.dafit.cz/search/?search=tribulus

Závěr:

Tribulus terrestris se ve fitness komunitě stal oblíbeným přírodním doplňkem stravy a mnoho nadšenců si pochvaluje jeho potenciální přínos pro sportovní výkon a růst svalů. I když některé vědecké důkazy podporují jeho účinnost, je zapotřebí dalšího kvalitního výzkumu, který by tyto poznatky přesvědčivě potvrdil. Stejně jako u každého doplňku stravy je nezbytné užívat Tribulus zodpovědně a v případě jakýchkoliv obav nebo základních zdravotních potíží se poradit se zdravotníkem. Z osobních zkušeností můžeme říci, že tribulus vám opět dodá tzv. drive, energii a vitalitu do života. 

Zdroje:

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení