Pravda o suplementech

Vitamíny, minerály a probiotika pro děti - Proč je dítě potřebuje, jaké vybrat a které jsou nejlepší

V průběhu kalendářního roku nastávají období, kdy je nutné věnovat zvýšenou pozornost dostatečnému příjmu vitamínů a minerálů. Zvlášť důležité je to u dětí. 

Dětská imunita je totiž celoročně zatěžována množstvím rizikových faktorů. S lehkou nadsázkou bychom mohli konstatovat, že nejproblematičtějšími obdobími jsou pro děti jaro, léto, podzim a zima.

Na jaře děti odhazují přebytečné svršky a tráví více času venku. Protože však zřídka dokáží správně vyhodnotit vliv změny teplotních podmínek na své zdraví, přicházejí jarní rýmy a nastydnutí, často umocněné různými formami alergických reakcí.

V létě jsou na tom děti relativně nejlépe, nicméně ani toto období není úplně bez rizik, zejména kvůli častějšímu kontaktu s dalšími dětmi a dospělými nad rámec obvyklých sociálních skupin. Pokud ale děti nezvolí metodu praktikovanou jihoamerickými opičkami malpami kapucínskými, které si při vítání vzájemně strčí prsty do nosu, může být léto spíše příležitostí, kdy lze jejich přirozenou imunitu posílit.  

O podzimních chřipkách je asi zbytečné se rozepisovat. V tomto období bývá dětský organismus velmi zranitelný. 

A co zima? Krátké dny, menší množství slunečního svitu, střídání teplot při přechodu mezi interiéry a exteriéry a řada dalších faktorů způsobují, že dětská imunita je v zimě zatěžována opravdu intenzivně.                

Zkrátka každé z těchto ročních období sebou nese určitá zdravotní rizika a podcenit bychom neměli žádné z nich. Jde přece o to nejcennější. O naše děti.

Můžete namítnout, že jim stačí zdravá strava, bohatá na vitamíny a minerály a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Jenže tak jednoduché to není. Při množství rizikových faktorů, kterým v dnešní době děti čelí, se bohužel nelze spoléhat pouze na přirozenou imunitu. Po bezmála dvouleté covidové epidemii navíc může být obranyschopnost nedospělého organismu významně narušena. Právě proto je na místě zvážit doplňky stravy, vyvinuté speciálně pro věkovou kategorii 3–15 let.

Kids Vitamins: 4 Of Vitamins Your Kids Need | Hiya Health – Hiya Health | Essential Super Nutrients for Kids

Jak poznat, které vitamíny a minerály dětem chybí?

Ze statistických údajů vyplývá, že českým dětem chybí nejčastěji vitamín D, dále některé z vitamínů skupiny B, vitamín C, z minerálů zejména zinek, také omega-3 mastné kyseliny a probiotické kultury.

K tomu abychom pochopili, jaké z těchto látek dětem chybí, postačí jen věnovat dostatečnou pozornost signálům, které tělo dítěte vydává.  

Typickými příznaky nedostatku vitamínu D jsou svalové křeče, zvýšená lámavost kostí, zánětlivá onemocnění střev, otoky kloubů či nervové poruchy a přetrvávající podrážděnost. V této souvislosti je nutné zmínit, že vitamín D získáváme primárně prostřednictvím slunečního záření. Čím méně se tedy děti pohybují na slunci, tím méně vitamínu D získávají. „Déčko“ má v těle ještě jednu zásadní roli – umožňuje vstřebávání vápníku. To je zvlášť důležité v době, kdy děti rychle rostou a celé jejich tělo prochází překotným vývojem. Bez dostatečného množství vitamínu D by se tento proces mohl výrazně zpomalit či zkomplikovat. Pro správný růst kostí a funkci pohybového aparátu dětí je proto vitamín D naprosto klíčovou látkou.

Mezi příznaky, které mohou naznačovat nedostatek vitamínů B, patří zvýšená únava, bolest svalů, zarudlý jazyk, afty, vyrážky či opakované bolesti hlavy. Ačkoli vitamíny B průběžně přijímáme v běžných potravinách, není neobvyklé, že tělo potřebuje příjem této skupiny vitamínů navýšit. V takovém případě zařaďte do jídelníčku více ryb, vajec, tvarohu, ořechů, banánů a listové zeleniny. Pokud těmto potravinám vaše dítě neholduje, nahraďte jejich nedostatek vhodným doplňkem stravy.  

 

O důležitosti vitamínu C už toho bylo napsáno tolik, že nejspíš není nutné opakovat známá fakta. Získat dostatečné množství tohoto vitamínu prostřednictvím stravy není nijak obtížné, přesto zpozorněte, pokud by vaše dítě trpělo například zvýšenou krvácivostí dásní, častým nachlazením, nevysvětlitelnou únavou či sklony k zánětům sliznic. V takovém případě může být zvýšený příjem vitamínu C správným řešením. Výhodou je, že předávkování „céčkem“ se bát nemusíte. Nadbytečné množství tělo samo vyloučí. Stejné pravidlo mimochodem platí i pro všechny vitamíny B.

Minerálů důležitých pro dětský organismus jsou desítky, ale jeden z nich si zaslouží zvláštní pozornost. Jedná se o zinek. Tělo si ho samo vytvářet nedokáže, musíme ho proto přijímat ve stravě, zejména v mase. Pokud se vaše dítě masu vyhýbá, nebo ho nekonzumuje dostatečné množství, je nutné zinek doplnit prostřednictvím doplňků stravy.  Zinek totiž významně pomáhá v situacích, kterým jsou děti často vystaveny – urychluje proces hojení ran, pomáhá při akné, zmírňuje následky popálenin a má mimořádně příznivý vliv na rekonvalescenci.     

Stejně důležitými jako vitamíny a minerály jsou pro imunitu dětí probiotika. Zdravé dítě, které netrpí bolestmi břicha, zácpami ani střevními obtížemi, bude mít pravděpodobně dostatečné množství probiotických kultur. Jestli se ale některé z výše uvedených symptomů opakovaně objevují, což se stává například při cestování, změně prostředí, přechodu na odlišnou stravu nebo při zvýšeném psychickém vypětí, doplňte probiotika ve stravě nebo formou doplňků stravy. Zdraví, jak známo, začíná v žaludku. A probiotika mají na činnost zažívacího traktu doslova harmonizující vliv. Co nejrychleji vyrovnat vzniklou nerovnováhu je tedy pro další vývoj dětského organismu zcela zásadní. 

Pro ten jsou důležité také omega-3 mastné kyseliny. Ty dokáží zvýšit metabolickou aktivitu buněk a tím omezit sklony k nadváze, která se v posledních deseti letech u dětí objevuje častěji než dříve. Nedostatečný příjem omega-3 může také u dětí negativně ovlivnit schopnost se učit, soustředit a správně ukládat informace a také ovlivnit funkci imunitního systému. Ujistěte se tedy, že vašim dětem tato nenahraditelná mastná kyselina nechybí. Ve stravě ji najdete zejména v mořských rybách, lněném oleji, špenátu, hlávkovém salátu, vlašských ořeších a některých dalších potravinách.      

Mohou děti spoléhat jen na stravu?

Jednoduchá odpověď zní ne. Bohužel nemohou. Ačkoli i v dnešní době se můžete občas setkat s názory, že užívání doplňků stravy není nutné, povězme si na rovinu, že takový postoj je zcela chybný. Poznatky lékařů a odborníků na výživu totiž hovoří jasně. V běžně kupované stravě prostě není dostatečné množství nezbytných vitamínů a minerálů. V některých potravinách chybí úplně, v dalších je jich příliš málo. Průmyslově vyráběné či pěstované potraviny navíc dětský organismus zatěžují mnohem závažněji, než bychom si chtěli připustit. Pokud tedy nemáte své vlastní hospodářství, nepěstujete si ovoce a zeleninu sami a vaše děti netráví denně několik hodin na slunci, doplňky stravy budou pro správný vývoj vašeho dítěte takřka nepostradatelné.      

Kterou značku vitamínů a minerálů pro děti vybrat a proč?

Mezi desítkami výrobců, kteří nabízejí produkty na podporu zdraví a imunity dětí, mají výsadní postavení dvě anglosaské značky.

První z nich je Webber® Naturals. Tato legendární kanadská firma se výrobou doplňků stravy zabývá už od roku 1948. Před nedávnem rozšířila svoji produktovou nabídku o pět novinek, které odborníci z WN Pharmaceuticals vyvinuli pro děti ve věku 3-15 let. Jejich výrobky tvoří ucelenou řadu KidZown®, kde najdeme produkty s názvy, které není třeba překládat do češtiny – Vitamin D, Multivitamin & Minerals, Probiotics, Omega-3 a Vitamin C.  Není náhoda, že se Webber® zaměřil právě na tyto látky. Po letech vlastního výzkumu se tento výrobce rozhodl zvolit přesně takové doplňky stravy, které v dnešní době děti potřebují nejvíce. Řada KidZown® tak specificky pokrývá nejčastěji se opakující nedostatky ve výživě dětí a nabízí možnost doplnit vitamíny, minerály a další látky velmi jednoduchým způsobem. A protože u firmy Webber® nedělají nic polovičatě, vytáhli v boji s konkurencí jeden velký trumf. Jejich želé bonbónky neboli „gummies“ totiž chutnají naprosto fantasticky! Jsou měkoučké, delikátní a tak lahodné, že rozhodně nebudete mít problém přesvědčit své děti, aby je pravidelně užívaly. Mnohem pravděpodobnější je opačný problém – doplňky stravy KidZown® budete možná muset před svými dětmi schovávat, aby je nesnědly všechny najednou. Jsou totiž skutečně znamenité.

Druhým výrobcem, který nabízí mimořádné doplňky stravy, je vyhlášená anglická firma Viridian Nutrition. Ta se na trhu pohybuje od roku 1999 a od té doby se v tomto odvětví vypracovala v jednu z nejlepších společností na světě. Viridian se dlouhodobě zaměřuje na špičkovou kvalitu a absolutní čistotu svých výrobků. Produkty zaměřené na těhotné a kojící ženy a v neposlední řadě výrobky určené pro děti, se staly synonymem pro prvotřídní kvalitu. Pod názvem Viridian Viridikid najdeme celkem tři skvělé výrobky, které snesou ta nejpřísnější měřítka a svými parametry výrazně vynikají nad konkurenty.  Jedná se o Viridikid Omega-3 ve formě organického BIO oleje, dále 100% přírodní Viridikid Vitamin D v podobě kapek s pomerančovou příchutí a především skutečné eso mezi multivitaminy a antioxidanty pro děti – Viridikid Multivitamin & Mineral. Pod tímto všeříkajícím názvem najdeme výrobek, který je bez diskuze tím nejlepším, co se dá na trhu s doplňky stravy pro děti koupit. Obsahuje celkem 26 účinných látek ve formě, která zaručuje jejich ideální vstřebatelnost. Co v tomto výrobku naopak nenajdete, jsou jakékoli přidané konzervační látky, cukr, sladidla, pojiva či jiné balastní látky. O výjimečnosti tohoto produktu svědčí mnohá ocenění odborné veřejnosti, která ho v několika evropských zemích, včetně České republiky, označila za nejlepší výrobek ve své kategorii (viz test přední české biochemičky RNDr. Michaely Bebové).  

Ať už se rozhodnete vsadit na úpravu jídelníčku a najdete způsob, jak podpořit imunitu svých dětí prostřednictvím stravy, nebo zvolíte potravinové doplňky od značek Webber či Viridian, nikdy prosím nezapomínejte, že základem pro zdraví vašich dětí je dostatečný spánek, pravidelný pohyb, pestrá a vyvážená strava a dodržování pitného režimu.Michael Anděl

DAFIT® Team Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení