Pravda o suplementech

Vše důležité o vitamínu D – jak vybrat kvalitní a čistý zdroj

V souvislosti s probíhajícím zimním obdobím, patří vitamín D mezi nejdůležitější faktory pro náš organismus a imunitní systém. Projdeme si nejdůležitější vlastnosti tohoto důležitého vitamínu a také se budeme věnovat rozdílu mezi běžnými doplňky stravy, v nichž je vitamín D pocházející z lanolinu, tedy z mazu obsaženého v mazových žlázách zvířat a doplňky více pokročilými ze zdrojů rostlinných, které navíc obsahují, minimalizovaný, nebo nulový podíl balastních pojiv a plnidel.

Jakou má vitamín D v organismu úlohu?

Naše kůže produkuje vitamín D přirozeně při vystavení slunečnímu záření v letních měsících. Vitamín D je rozpustný v tucích a je pro organismus nezbytný v mnoha oblastech:

  • Přispívá k normálnímu imunitnímu systému ·        
  • Přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů ·        
  • Přispívá k normálnímu stavu svalů ·        
  • Přispívá k normálnímu vstřebání vápníku a fosforu ·        
  • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi ·       
  • Vápník a vitamín D pomáhají snížit ztrátu kostních minerálů u žen po menopauze

Zimní období, současný životní styl, kdy se zvětšuje čas strávený vevnitř, nadužívání opalovacích krémů a nošení oblečení zakrývajícího ruce a nohy má výrazný dopad na schopnost kůže produkovat vitamín D. To vede k široce rozšířenému problému – deficienci vitamínu D. To způsobuje mimo jiné křivici, jejíž výskyt každoročně narůstá.  Hladinu vitamínu D však lze efektivně doplnit pomocí doplňků stravy.

Kdo je nejvíce ohrožen nízkou hladinou vitamínu D?

Siloví sportovci, senioři, malé děti, lidé s tmavší kůží a ti, kteří netráví příliš mnoho času venku. Současná doporučení EU udávají 200iu vitamínu D jako doporučenou denní dávku pro dospělou osobu, která by se měla pravidelně dodržovat zejména v zimních měsících.

Mohu získat vitamín D z jídla?

Vitamín D je obsažen ve vejcích, mléku a rybách, nicméně ho není v těchto potravinách tolik, aby pokryl potřebu vyžadovanou v zimních měsících. Proto je vhodné zařadit doplněk stravy.

Jaké je naše doporučení pro příjem vitamínu D?

Doporučujeme denní dávku minimálně 400iu v období od října do března, přechodně lze zařadit jednoměsíční kůry s vyšší dávkou 1000iu až 2000iu.  Aktuálně s pokračující karanténou doporučujeme pokračovat v příjmu minimálně 200iu vitamínu D i v průběhu jara a léta. Pokud jste diagnostikováni s deficiencí vitamínu D, mohou být dlouhodoběji využívány i vyšší dávky (1500 až 2000 iu)

Jaký je rozdíl mezi vitamínem D2 a D3?

Existují dvě hlavní formy vitamínu D: vitamín D2 a vitamín D3. Platí, že vitamín D3 je v těle transformován do aktivní formy vitamínu D rychleji než vitamín D2.

Z jakých zdrojů se vitamín D3 získává?

Špičkovým zdrojem vitamínu D3 je speciální extrakt z lišejníku (rostlinný zdroj), který nabízí naturální formu a plnou účinnost. Výhodou těchto produktů je vysoká biodostupnost a čistota. Jedná se také o jedinou formu vitamínu D3 vhodnou pro vegany. V naprosté většině (běžné doplňky stravy) je však vitamín D3 získáván z živočišných zdrojů, konkrétně z lanolinu, což je maz z mazových žláz zvířat, obvykle ovcí. Lanolin je během průmyslového zpracování vlny extrahován pomocí chemických činidel a tepelného zpracování, následně je z lanolinu extrahován vitamín D3. 

Naše doporučení?

1/ Kategorie pilulek: v případě, že je Vašim cílem kvalita a čistota, doporučujeme jako první krok upřednostnit formu kapsle před formou tablety. Důvod je jednoduchý, tablety jsou na jedné straně nejlevnější v nákladech na výrobu, na druhou stranu mohou obsahovat až 70% balastních pojiv a aditiv. Forma kapsle naopak balastní pojiva neobsahuje, jedná se o volně ložený prášek, který je chráněn pouzdrem kapsle. Např: Reflex D3

Jako druhý krok doporučujeme zjistit zdroj vitamínu D3. Postup je jednoduchý, pokud zdroj není uveden a navíc je produkt vhodný pouze pro vegetariány (ne vegany) - jedná se o lanolin. V opačném případě se výrobce rád „pochlubí“ a produkt je navíc prezentován jako vhodný pro vegany. Do této elitní kategorie náleží např. všechny produkty britské značka Viridian Nutrition s obsahem vitamínu D3 (zdroj lišejník).  Dalším příkladem kvalitního vitamínu D3 ve formě kapslí (zdroj lanolin) je britská značka Reflex Nutrition.

2/ Tekutá forma: v případě, že je Vašim cílem kvalita a čistota, doporučujeme tekuté produkty s nulovým, nebo minimalizovaným obsahem stabilizátorů a balastních aditiv. Mezi takové produkty patří např. opět tekutý Liquid Vitamín D3 (Viridian Nutrition), nebo vitamín D3 ve formě liposomů (Ekolifa Natura)


Vitamíny D3 naleznete zde:

Autor:

Jakub Novák

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení