Pravda o suplementech

Vliv micelárního kaseinu na noční život

Jen si to představte. Celý den jste v jednom kole, práce stíhá práci, povinností mnoho, času málo a než se nadějete, venku se setmí. Rychle ještě odepíšete na čtyři maily, přečtete si v telefonu nejdůležitější zprávy a zavoláte pár blízkým, na které jste si dříve nestihli nalézt chvilku. Krátký večerní trénink, sprcha a pak, jako odměna za předchozí shon, trocha toho horizontálního tělocviku s partnerkou. Náročný den se chýlí ke konci a vy víte, že právě teď by to chtělo doplnit bílkoviny, aby se tělo z celodenní námahy co nejrychleji vzpamatovalo. Kéž by existoval doplněk stravy, který by se v průběhu noci postupně uvolňoval, přinesl organizmu potřebné živiny, zabránil katabolismu, způsobenému vyčerpáním a dokázal pomoci při budování svalové hmoty. Ale moment. Takový suplement přece existuje! Jedná se o specifický potravinový doplněk, který v obchodě se sportovní výživou najdeme pod názvem micelární kasein.

Co je kasein a micela

Kasein je hlavním proteinem obsaženým v mléce savců. Jedná se o nerozpustnou část mléka, která tvoří zhruba 80 % mléčných bílkovin, přičemž zbývajících 20 % tvoří syrovátka. Na srážení kaseinu je založena celá řada mléčných výrobků, jako příklad může sloužit tvaroh. V určitém ohledu obdobným produktem je micelární kasein, nabízený jako doplněk stravy. Kasein se ve výsledném výrobku nachází ve formě micel, což jsou vlastně shluky molekul. Z toho vyplývá zjednodušená definice výrazu micelární kasein. Jedná se o rozpustnou formu izolovaného proteinu z kravského mléka, vyráběného procesem mikrofiltrace, zbaveného syrovátky, který se váže ve formě shluků molekul (micel) a během postupného, rovnoměrného uvolňování v těle účinně zabraňuje katabolismu čili úbytku svalové hmoty způsobené nedostatkem odpočinku, vyčerpáním nebo přetěžováním. Kromě toho je micelární kasein bohatý na vápník, draslík a obsahuje i vitamín B2 – riboflavin. 

Kasein a Usain

Když v roce 2010 vyšla knižně autobiografie fenomenálního sprintera Usaina Bolta, mohli jsme se dočíst řadu faktů, hodně zajímavostí a také pár pozoruhodných informací, které na první pohled vypadaly poměrně nevěrohodně. Ovšem sám Usain Bolt v několika rozhovorech potvrdil autentičnost těchto tvrzení a doplnil další podrobnosti. Jednou z těch nejpřekvapivějších informací bylo jeho prohlášení, že se během Olympijských her v Pekingu, během kterých získal dvě zlaté medaile v běhu na 100 a 200 metrů, stravoval poněkud netradičně. Jedl totiž výhradně kuřecí nugety z McDonalds, kterých denně spořádal těžko uvěřitelných 100 kusů. Během svého pobytu v čínském hlavním městě, trvajícím 10 dní, se tak počet McNuggets, které tento Jamajčan pozřel, zaokrouhlil na úctyhodné číslovce 1000. Důvodem ke konzumaci této potraviny byla zřejmě Usainova nedůvěra v místní pokrmy, a také přesná kalorická hodnota (4100 kalorií ve 100 nugetách), kterou tento sportovec chtěl během účasti na Olympijských hrách přijímat. Možná si mohl ušetřit starosti s trávením, kdyby mu jeho výživový poradce místo kuřecích nugetek doporučil konzumaci micelárního kaseinu. Po jeho požití se totiž tento unikátní doplněk stravy díky působení žaludečních kyselin přemění do gelové formy a významně se tak zpomalí proces jeho trávení. Postupné uvolňování aminokyselin do organismu tak probíhá v závislosti na zkonzumovaném množství po dobu zhruba šesti až osmi hodin. Zatímco v noci tedy mohl jamajský atlet v klidu spát, micelární kasein, tento nekorunovaný král nočního života, by spolehlivě odvedl svou práci. Přesně takhle účinně totiž funguje.

Dwayne „The Rock“ Johnson by mohl vyprávět

Hollywoodská celebrita, kterou známe pod přezdívkou „Skála“, je pověstná velmi přísnou životosprávou a denním režimem, který začíná každé ráno už ve 4:00. V tuto hodinu většina z nás normálních smrtelníků ještě tvrdě spí, ale tento bývalý wrestler úzkostlivě dodržuje řadu neměnných pravidel. Mezi ně patří mimo jiné přesně stanovená doba spánku, a také dlouhodobě plánovaný jídelníček, s exaktně určenými výživovými hodnotami. Kromě enormního množství masa, nebo tuňáka, kopce zeleniny, pár misek rýže a tuctu vajec si „Skála“ každý večer před spaním dopřeje jednu odměrku (30 g) micelárního kaseinu. Mezi hollywoodskou smetánkou ovšem zdaleka není jediným, kdo pochopil, jak přínosné je užívat pro ochranu a tvorbu svalové hmoty micelární kasein. Dalšími pravidelnými konzumenty jsou například herec Chris Evans (Captain America), Ryan Reynolds (Deadpool) či islandský gigant Hafþór Julíús Björnsson, známý jako Gregor Clegane z epického seriálu Hra o trůny. Micelární kasein je zkrátka doplněk stravy, který má vynikající účinnost, a jeho pozitivní vliv na budování a ochranu svalové hmoty není nutné komplikovaně popisovat.

Kolik, kdy a od koho 

Myslíme-li to s budováním a ochranou svalové hmoty vážně, měli bychom přizpůsobit kalorický příjem kalorickému výdeji. Podobná analogie platí i při konzumaci micelárního kaseinu. Množství, které tělu dopřejeme, vychází především z naší tělesné hmotnosti, intenzitě sportovní aktivity a v neposlední řadě celkovému složení stravy. V každém případě platí, že nejlepším časem, kdy konzumovat micelární kasein, je večer před spaním. Ve dnech regenerace si tělo vystačí s proporcionálně menší dávkou, opět nejlépe přijímanou ve večerních hodinách. S ohledem na výživové parametry tohoto někdy opomíjeného doplňku stravy je vhodné rozmíchat ho s vodou, případně odtučněným mlékem.

 

Na českém trhu působí celá řada výrobců, kteří micelární kasein nabízí. Mezi ty nejlepší patří prémiové české značky PROM-IN® (Pure Micellar), NUTREND® (Micellar Casein) a EXTRIFIT® (Night Protein 80 Micelar). U těchto výrobců máte naprostou jistotu, že za investované peníze dostanete vynikající kvalitu, a především prvotřídně zpracovaný produkt, který by neměl chybět ve výbavě žádného sportovce.

Kompletní nabídku micelárních kaseinů naleznete zde.

Michael Anděl

DAFIT Team

         

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení