Pravda o suplementech

Probiotika – proč je užívat, kdy, kolik a jak dlouho

V životě každého z nás hraje zásadní roli komunikace. Do některé se pouštíme s chutí a radostí, jiné se snažíme vyhnout a v některých případech se účastníme životně důležité komunikace, aniž bychom o tom věděli. Mezi takové patří nepřetržitá intenzivní komunikace probíhající na ose „střeva – mozek“.  Tato interakce, odehrávající se zcela přirozeně mezi orgány uvnitř těla, je pro naše zdraví tou nejzásadnější komunikací ze všech.

 

Přímo ze střev, tedy prostředí, kterému se odborně říká gastrointestinální systém či mikrobiom, vede až do mozku neuronová dálnice, po které se oběma směry přenáší obrovské množství informací. Tato skutečnost patří mezi relativně nová zjištění. Studie prováděné za účelem prokázání příčinné souvislosti mezi funkcí zažívacího traktu a psychikou však indikují, že oboustranné propojení střev a mozku a jejich vzájemný vliv je výrazně silnější, než se odborníci domnívali ještě na začátku tohoto milénia.

 

Věděli jste, že máme dva mozky?

Ne, neděláme si legraci. Rozsáhlá síť nervových zakončení, neuronů a neurotransmiterů, vytvářejících takzvaný enterální nervový systém se nachází našem zažívacím traktu. Rozsah tohoto komplexního aparátu a vliv na funkčnost celého lidského organismu je tak zásadní, že ho vědci běžně označují jako „druhý mozek“. Tento sofistikovaný nervový systém se táhne podél celého zažívacího traktu, od jícnu, přes žaludek a střeva a trochu symbolicky končí tam, kde se uzavírá celý proces konzumace a trávení – v konečníku. 

 

Mluvíme-li o propojení celého nervového systému a přímém vzájemném vlivu střev a mozku, který ze své vyvýšené pozice v hlavě bedlivě dohlíží na veškeré tělesné procesy, není tak obtížné přijmout fakt, že nefunguje-li naše zažívání, nemůže bezchybně fungovat ani náš mozek. Vliv onemocnění či disfunkce zažívacího traktu na lidskou psychiku byl opakovaně prokázán odbornými studiemi, které popsaly přímý korelační vztah mezi syndromem dráždivého tračníku a rozvojem deprese, úzkosti či nervozity. Zajímavé je v této souvislosti i zjištění, že pokud mozek zpracuje vjem o silných citových či emočních stavech (láska, strach, bezpečí, obava), nejprve si svou teorii „ověří“ v enterálním nervovém systému, lidově řečeno potvrdí si ji se svým „druhým mozkem“, a teprve potom ji přijme, či odmítne. Tento proces trvá tak krátce, že na vědomé úrovni samozřejmě žádnou prodlevu nezaznamenáme, nicméně pro zpracování vjemu je tato výměna informací naprosto klíčová a má rozhodující vliv na způsob uložení dané informace v mozku.

 

Nechovej se jako střevo – poslouchej své tělo

Důkazů, že mozek má přímý vliv na žaludek a střeva, je celá řada. Klasickým příkladem je situace, kdy pouhá myšlenka na jídlo dokáže spustit proces uvolňování žaludečních šťáv, kterým se žaludek začne připravovat na příjem potravy. Funguje to i naopak. Pokud zažívací trakt nepošle do mozku informaci, že je připraven přijímat potravu, mozek nevydá pokyn, že je čas k jídlu. V takové situaci se však nezřídka stane, že svůj mozek neposlechneme a stejně se nacpeme. Mozek takovému rozhodnutí nedokáže fyzicky zabránit a nezbývá mu než nechat si to líbit. A zažívací trakt? Ten tím pořádně překvapíme. Radost z takové nezodpovědnosti samozřejmě nemá, vždyť přece jasně signalizoval, že na příjem potravy a trávení ještě není připraven! Se zpracováním a trávením se v takovém případě pořádně nadře a svým svérázným způsobem nám to dá najevo. Co z toho všeho vyplývá? Poslouchejme oba své mozkyten který máme v hlavě, i ten druhý, který mu sekunduje v oblasti střev a žaludku. Tělo nám totiž těmi nejjednoduššími způsoby sděluje, co máme a co nemáme dělat. Měli bychom ho vnímat a snažit se pečlivě interpretovat všechny varovné signály, které nám (často v dlouhém předstihu) napovídají, že se v našem organismu děje nějaká zdravotní neplecha.

 

Law & Order aneb když probiotika nastolí zákon a pořádek

Jak už jsme si řekli, prostředí našeho zažívacího traktu a střev se říká mikrobiom a ten je doslova plný mikroorganismů, které početně více než desetinásobně převyšují množství všech lidských buněk. Aby celý komplikovaný zažívací trakt mohl správně fungovat, je nezbytné, aby všechny typy mikroorganismů, seskupené do kmenů, fungovaly v rovnováze. A právě zde hrají klíčovou roli probiotika, která se nacházejí v našich střevech. Jedná se o stovky miliard živých kultur, mezi které patří zejména laktobacily, streptokoky a bifidobakterie. Podstatné je vědět, že složení mikrobiomu hraje klíčovou roli při rozvoji obezity a celé řady závažných onemocnění, včetně zánětlivých, nádorových, kardiovaskulárních či psychických. Negativně na něj působí stres, kouření, přehnaná čistotnost, vlivy chemických látek a zejména antibiotik, které jsou doslova hromadnými vrahy střevní mikroflóry. Složení mikrobiomu je dáno geneticky a je u každého člověka stejně unikátní jako otisk prstu. Ze všeho nejvíc vlastní mikrobiom ovlivňujeme volbou stravy. Rolí probiotik v celém procesu, je korigovat nevyužité zbytky střevního obsahu. Probiotika tedy působí jako úklidová četa, likvidující odpadky a nepořádek ve střevech. V případě, kdy nastane nerovnováha (dysbióza) a nepořádku je víc než na co naše interní úklidová jednotka stačí, vznikne problém. Náš křehký a snadno narušitelný mikrobiom nám o sobě v takovém případě dá neprodleně vědět. Pokud vzniklý problém trvá nebo se opakuje, jedním z možných řešení je zařadit do jídelníčku větší množství potravin obsahující probiotika. Patří mezi ně fermentovaná zelenina, kefír, další mléčné výrobky s živými kulturami, kimčchi salát nebo houba kombucha. Pokud to nestačí, je velmi účinným řešením, jak pomoci zažívacímu traktu, volba vhodného doplňku stravy ve formě probiotických kultur, které ve střevech doplní stávající kmeny probiotik a obnoví (řečeno filmovou mluvou) zákon a pořádek.

 

Jaké množství probiotik brát a jak dlouho

Zdálo by se logické zvolit metodu „čím více, tím lépe“. Tak triviální to ale není. V obecné rovině platí, že při vzniku obtíží, pro jejichž řešení je doplnění stravy o probiotika přínosné, by mělo být iniciační množství probiotik přiměřeně silné, aby organismus zaznamenal řízenou intervenci zvenku a správně s takovou pomocí naložil. Velikost první dávky je individuální a odvíjí se od druhu zažívacích obtíží. Počet bakterií v takto přijímaných iniciačních dávkách probiotik může oscilovat v rozmezí 20-80 miliard bakterií a bývá podáván obvykle v průběhu 1-3 dnů. Poté by se dávka měla proporcionálně zmenšovat až na udržovací hodnotu ve výši 1,5 – 5 miliard bakterií denně, a to v poměrech odpovídajících charakteru a důvodů vzniku zažívacích obtíží. Počet bakterií naštěstí nemusíte ručně přepočítávat. Dobří výrobci doplňků stravy ho jako nejdůležitější údaj uvádějí na etiketách svých produktů. Jako u všech výživových doplňků i zde platí, že byste neměli očekávat zázrak do druhého dne. Probiotika sice začnou působit relativně rychle, ale na obnovení rovnováhy ve střevech je potřeba delší doba. Většina odborníků se shoduje, že k dosažení optimálního výsledku je vhodné přijímat zvýšené množství probiotik alespoň po dobu 2 měsíců

 

5 důvodů, proč si koupit probiotika ve formě doplňku stravy

Důvodů pro pravidelné užívání probiotikje mnoho, shrňme si tedy alespoň ty nejdůležitější. 

 

1. Podporují vstřebávání živin a celkovou imunitu

2. Napravují škody způsobené působením antibiotik

3. Zlepšují vzhled pokožky a pomáhají ke svěžímu dechu

4. Udržují normální hladinu cukru a pomáhají při hubnutí

5. Uklidňují žaludek a revitalizují organismus

 

U probiotik ve formě doplňků stravy hledejte vždy údaj o počtu obsažených probiotických buněk. Volte takové, které obsahují nejméně 1,5 miliard jednotek probiotik, udávaných ve formátu CFU, který stanovuje množství aktivních bakterií v jedné kapsli. Čím vyšší je uvedená jednotka, tím silnější je účinek probiotik. Výběr je víc než široký. Na trhu najdete mnoho solidních značek probiotik, několik průměrných a dvě skutečně vynikající. Těmi jsou špičková anglická značka Viridian a legendární kanadská značka Webber Naturals.     

 

Probiotika Viridian nebo Webber Naturals? 

Kéž by byly všechny volby v životě tak příjemné. Ať už si totiž vyberete značku Viridian nebo probiotika značky Webber Naturals, dostanete za své peníze naprosto vynikající kvalitu. 

 

Viridian je známý svým vysoce etickým přístupem ve vývoji a výrobě vitamínů, minerálů a dalších funkčních doplňků stravy, a také dlouhodobou spoluprací s malými lokálními zemědělci, pěstiteli a producenty. Viridian sází zejména na vědecky propracované poměry jednotlivých kmenů probiotik. Pod značkou Viridian Synerbio je možné najít celkem 6 druhů probiotik, které se liší intenzitou účinku, vhodností použití podle cílové skupiny a částečně také složením.

  • Viridian Synerbio Daily je základní směs probiotik a prebiotik s minimálně 1,5 miliardami aktivních probiotických kultur.
  • Viridian Synerbio Cranberry je silnější směs probiotik a prebiotik, doplněnou o extrakt z brusinek pro zlepšení funkce ledvin a močového měchýře a také vitamín C. Jedna kapsle obsahuje nejméně 3 miliardy aktivních probiotických kultur.
  • Viridian Synerbio ProCare je speciální směsí probiotik, která je vhodná zejména pro osoby trpící syndromem dráždivého tračníku (žaludeční neurózou), s velmi silnou hodnotou 12,5 miliard aktivních probiotických kultur. 
  • Viridian Travel Biotics je směsí probiotik vhodnou na cesty, která spolehlivě ochrání před střevními potížemi spojenými se změnou stravy, podnebí či odlišným přístupem k hygieně.
  • Viridian Synerbio Children’s Powder je důkazem, že Viridian myslí i na děti. Citlivě sestavená směs probiotik a prebiotik s vitamínem C je určena pro děti, aby pomohla ochránit jejich citlivé zažívací ústrojí v období zvýšené zátěže střev, například při změně klimatu či v době rekonvalescence, zejména po prodělání zánětlivých onemocnění, léčených antibiotiky.
  • Viridian Synerbio Mother & Baby posouvá péči značky Viridian na úplně novou úroveň. Směs probiotik pro těhotné ženy a mateřským mlékem vyživovaná miminka do 3 měsíců věku je zcela unikátní svým propracovaným složením. Tento probiotický prostředek podporuje bezproblémové zažívání po dobu těhotenství a po narození dítěte umožňuje maminkám i jejich mrňouskům zvládat obtíže spojené se změnou stravy.

 

Webber Naturals je nejprodávanější značkou vitamínů v Kanadě a při hodnocení spotřebitelské spokojenosti jí náleží 1. místo mezi všemi kanadskými značkami. Lepší doporučení bychom hledali jen obtížně. U Webber Naturals je standardem BIO kvalita. Všechny produkty této značky jsou vyráběny s maximálním ohledem na životní prostředí a ekologickou udržitelnost. Laboratoře společnosti využívají nejnovějších vědeckých poznatků, špičkové technologie, včetně hmotnostní spektrometrie či kapalinové chromatografie. Značka Webber Naturals dlouhodobě patří mezi celosvětové lídry v oblasti vitamínů a minerálů a jejich produkty najdete snad v každé lékárně v Severní Americe. Webber Naturals nabízí 4 druhy probiotických prostředků, které jsou sestaveny zejména podle intenzity účinku.

  • Webber Naturals Probiotic 5 Billion je základní řadou probiotických kultur s úctyhodnou hodnotou 5 miliard aktivních probiotických jednotek v jediné kapsli. Směs probiotik je tvořena třemi kmeny laktobacilů a dvěma kmeny bifidobakterií a slouží k zajištění rovnováhy v oblasti zažívacího traktu.
  • Webber Naturals Probiotic 10 Billion je silnější verzí předchozího produktu, s dávkou 10 miliard aktivních probiotických jednotek v jediné kapsli, které pomáhají při silné zátěži zažívací traktu a obtížích spojených s užíváním antibiotik, ničících střevní mikroflóru.
  • Webber Naturals Probiotic 30 Billion je extra silnou a komplexní směsí 6 druhů laktobacilů, dvou druhů bifidobakterií, doplněných o prebiotikum inulin. Síla tohoto doplňku stravy, obsahující masivní dávku nejméně 30 miliard jednotek aktivních probiotických kultur v jedné kapsli umožňuje zažívacímu traktu navrácení rovnováhy při extrémní zátěži, při dlouhodobém užívaní antibiotik, po nemocech zažívacího traktu či při střevních disfunkcích.
  • Webber Naturals Probiotic 80 Billion působí ve srovnání se všemi ostatními probiotickými prostředky jako Hulk na dětském hřišti. Produkt je tvořen celkem osmi kmeny probiotických kultur, z nichž dva patří mezi bifidobakterie, pět mezi laktobacily a poslední je tvořen kmenem bakterií zvaným pediokok. Webber Naturals Probiotic 80 billion obsahuje celkem 80 miliard aktivních probiotických mikrooragnismů a je vhodný při zvlášť závažných stavech narušení zažívacího ústrojí, ve kterých běžné dávky probiotik nedokáží zajistit dostatečnou účinnost.

 

Užíváním probiotik prokážete svému tělu neocenitelnou službu. Lepší trávení, omezení plynatosti a překonání obtíží při zvýšené fyzické i psychické námaze patří mezi benefity, kvůli kterým se vyplatí zvážit využití tohoto vysoce účinného doplňku stravy.  

 

Všechny probiotické doplňky stravy značek Viridian a Webber Naturals naleznete zde. 
Michael Anděl

DAFIT Team

 

 

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení