Pravda o suplementech

Kloubní výživa - nutnost či zbytečnost?

Abychom pochopili strukturu tělesné stavby savců, mezi které patříme i my, homo sapiens, musíme se vrátit do historie. Konkrétně do doby před přibližně 220 miliony let, kdy se v jurském období na Zemi objevili první savci. Nebyli to však žádní obři. Ti největší z nich dosahovali velikosti 14 cm a vážili 30 gramů. Během desítek milionů let evoluce se postupně vyvíjeli a ačkoli ještě v období druhohor byli poněkud potlačeným vývojovým druhem a žili ve stínu dominantních velkých plazů (dinosaurů), dokázali se prosazovat a také pořádně narostli. Postupně si největší ze savců velikostí téměř nezadali s dinosaury a někteří z nich se živili výhradně lovem jejich mláďat. K masivní evoluční explozi savců však došlo až po vyhynutí dinosaurů na konci období křídy, tedy zhruba před 66 miliony let. V porovnání s prvními savci, je ovšem homo sapiens neboli člověk rozumný, na naší planetě naprostým nováčkem. Nejstarší nalezená fosilie našeho živočišného druhu je stará „pouhých“ 190 tisíc let. Stavba těla dnešního člověka vychází ze základního schématu tělesné struktury všech prehistorických suchozemských savců. Týká se to i principu stavby pohybového aparátu, založeném na vzájemně propojených kostech, ukončených kloubní jamkou nebo kloubní hlavicí. V místech, kterým říkáme klouby, dochází k jejich spojení a tam hraje zásadní roli chrupavka, tvořící jakýsi ochranný obal kostí, tlumící nárazy a omezující přímé opotřebení kloubů způsobené třením a pohybem. Potíž spočívá v tom, že životnost lidských kloubů a chrupavek je výrazně nižší, než kolik činí „trvanlivostzbytku našeho těla.  

Existuje rozdíl mezi lidmi a lenochody?

Důkazy o tom, že funkčnost pohybového aparátu savců má své limity a není pouze záležitostí nejvyšších primátů, má moderní věda k dispozici. Britští paleontologové před časem objevili stopy rozsáhlé artritidy u fosilie staré bezmála 150 milionů let. Rozšířili tak teorii slavného francouzského paleoantropologa Marcellina Boule, který před sto lety důkladně popsal rozsáhnou artritidu objevenou na nalezených kosterních částech člověka neandrtálského. Následně zformuloval tezi, že sníženou pohyblivostí kloubů způsobenou nadměrným opotřebováním trpěli savci už před více než 100 miliony let. Tento nedostatek jsme po svých prapředcích zdědili bohužel i my, lidé. Nebyla by to ovšem lidská rasa, aby celý problém neposunula do zcela nových dimenzí. V porovnání s naprostou většinou savců, žijících v dnešní době, totiž zatěžujeme své tělo neúměrně fyzickým možnostem, navíc po nepřiměřeně dlouhou dobu. Průměrná délka přirozeného života ostatních savců se totiž za posledních deset tisíc let prakticky nezměnila. Podívejme se na nejpomalejšího ze savců – lenochoda tříprstého. Ten své tělo rozhodně nepřetěžuje. Využívá jen malou část svých tělesných dispozic, a přesto se za tisíce let délka jeho životního cyklu prakticky nezměnila. Zato průměrná délka života člověka se za stejné období prodloužila významně. Vyplývá z toho mírně zjednodušený, ale přesto logický závěr. Chceme po svém pohybovém aparátu enormní výkon, a to po tak dlouhou dobu, že to neodpovídá evolučním vývojovým predispozicím naší tělesné schránky.

Krása moderního věku a jak důležité je porovnávat

Báječných výdobytků civilizace, jež nám přinesla dnešní doba, a bez kterých si život nedovedeme představit, je opravdu nepočítaně. Patří mezi ně letadlo, dálkový ovladač televize, výtah, sprcha, internet nebo DPH. A také vitamíny, minerály, léky a doplňky stravy, prodlužující dobu, během které jsme schopni dýchat, jíst, myslet, spát či chodit. A právě pohyb je činností, která náš organizmus namáhá nejintenzivněji. Není proto divu, že značná část léků, vitamínu a doplňků stravy je určena pro podporu správné činnosti pohybového aparátu. Protože už víme, že kosti jsou v místě, kde na sebe navazují, opatřeny kloubními hlavicemi či jamkami a obaleny vrstvou, zvanou chrupavka, je jenom logické, že na podporu funkčnosti kloubů a chrupavky lze na trhu najít skutečně značné množství léků a výživových doplňků. Ačkoli vše začíná a končí u pohybu, tedy i způsob, jak ulevit přetěžovaným kloubům a chrupavkám, velmi často se nutnosti podpořit jejich správnou funkčnost formou vhodné suplementace neobejdeme. Ponechme pro tuto chvíli stranou léky a zaměřme se na volně dostupné doplňky stravy, které mají sloužit ke zlepšení funkce kloubů a chrupavek. Většina populace je zvyklá hledat tento typ potravinových doplňků v lékárně. Netvrdíme, že je to chyba, ale jsou i jiné způsoby. A řekněme si to na rovinu – mnohem efektivnější. Funkční doplňky stravy pro podporu funkčnosti kloubů a chrupavek je totiž lepší koupit v obchodech specializovaných na fitness a zdravou výživu. Důvod je prostý. Jde o množství účinných látek. V lékárně necháte za prostředek na podporu funkce a výživu kloubů opravdu hodně, hodně, hodně peněz. A často za takový, který sice neublíží, ale ani moc nepomůže. Jenže ta reklama v televizi běží už léta, je tak hezky natočená a věrohodná, viděli jste ji už tolikrát, tak to přece musí fungovat, že? Nebo ne? Za peníze, které v lékárně utratíte za doplněk stravy, který vám zcela bez skrupulí doporučují i jako dárek pod stromeček, byste si totiž v obchodě specializovaném na doplňky stravy pro fitness koupili takový, který funguje výrazně lépe. Je to proto, že množství obsažených účinných látek je až několikanásobně vyšší.

Magické číslo 7 a trocha hopsání

Číslo sedm má od nepaměti mimořádnou roli v historii, náboženství, kultuře i běžném životě každého z nás. Týden má sedm dnů, duha sedm barev, Sindibád přeplul sedm moří, katolíci varují před sedmi smrtelnými hříchy, máme sedm kontinentů a sedm divů světa. Možná proto je výrobců doplňků stravy, těch opravdu prémiových, nabízejících vysoce funkční produkty pro podporu funkčnosti kloubů a chrupavek celkem sedm. Jejich jména Vás nepřekvapí. Patří mezi ty vůbec nejlepší výrobce suplementů a jejich jména jsou sama o sobě zárukou vynikající kvality. Nezaškodí si je vyjmenovat. Alavis Maxima, ATP, Czech Virus, Kevin Levrone, Nutrend, PROM-IN® a samozřejmě EXTRIFIT®. Těchto sedm premiantů nabízí suplementy špičkové kvality, a právě oni určují trend ve vývoji doplňků stravy v této oblasti. Najdeme u nich zejména produkty, které fungují buď samostatně, nebo na bázi efektivního propojení čtyř základních látekchondroitinu, MSM, glukosaminu, kolagenu (o jehož významu jsme vás již informovali zde) a několika látek podpůrných, například kadidlovníku pilovitého, vitaminů a minerálů. Tyto látky spolu tvoří potřebný komplex, díky kterému můžeme našim kloubům a chrupavkám dopřát zaslouženou péči. Nevím jak vy, ale já bych si ještě velmi rád chvíli hupkal. 

Dentista, deratizér a determinista

Na zdraví svého pohybového aparátu by měl dbát každý a neměli bychom dopustit, aby náš problém zašel příliš daleko. Takový dentista by mohl mít určité potíže se spokojeností zákazníků, kdyby pacientovi s bolavou osmičkou vpravo nahoře extrahoval dvojku vlevo dole s vysvětlením, že kvůli bolavému lokti dál nedosáhne. Deratizér by zase zbavil půdu přemnožených hlodavců jen z jedné třetiny, protože dál by ho bolavá kolena nepustila. Včasná suplementace vhodným prostředkem na podporu chrupavky a funkce kloubů by mohla vyřešit potíže obou výše zmíněných pánů (nebo dam, samozřejmě). U doplňků stravy na klouby a chrupavku však platí klíčové pravidlo, které je úplně stejné, jako u všech ostatních zdravotních obtíží. Čím dříve, tím lépe. Pokud tedy své klouby silně zatěžujete nebo jste se věkově posunuli do druhé části života, pracujete-li dlouhodobě v nízkých teplotách či padáte-li často na kolena před svým zaměstnavatelem, partnerkou, partnerem nebo Stvořitelem, pořiďte si doplněk stravy na podporu funkce kloubů a chrupavky. Nečekejte, až bude nutné svěřit se do rukou chirurga. Včasná péče o pohybový aparát vám ušetří čas, nervy a nemálo bolesti. Dlouhodobá či intenzivní námaha kloubů nevyhnutelně způsobuje jejich opotřebení. Deterministé by vám to vysvětlili jednoduše. Podle jejich přesvědčení totiž mají veškeré současné události jediné logické vyústění, které je důsledkem událostí předchozích. Zkrátka kauzalita, ve své nejčistší podobě. 

Hů is hů, aneb co si pořídit a od koho

Většina z vás už slyšela o prostředku Alavis Maxima. Jejich výrobek s názvem Triple Blend je komplexní prostředek kombinující účinné látky glukosaminsulfát, chondroitinsulfát, kolagen a MSM. Triple Blend je doslazovaný stévií a ačkoli se nejedná o žádnou laskominu, díky vysokému obsahu účinných látek funguje velmi dobře.

Na podobném principu je založen také JointMax od firmy Czech Virus a Flexit Gold od Nutrendu. U Joint Max se Czech Virus soustředil na pořádnou dávku Peptanu, čili hovězího kolagenu, Flexit Gold od Nutrendu naproti tomu sází na kolagenový protein. Oba tyto prostředky mají své přednosti a každý z nich je dobrou zdravotně-preventivní volbou.

Značka PROM-IN® jde jako vždy svébytnou cestou a jeho výrobek Joint Care Drink nabízí skutečně masivní dávku kolagenu Fortigel® a Tendoforte®. Účinnost je výborná a PROM-IN® tak získává zákazníky špičkovým produktem, který se hodí i pro jedince s velmi namáhanými klouby. Dobrou alternativou je druhý produkt stejného výrobce, určený pro širokou veřejnost, nazvaný Joint Blend. Produkt je sestaven jako preventivní prostředek a pomáhá oddálit nástup obtíží při běžné zátěži kloubů.

Značka ATPse pro změnu koncentruje na jednotlivé účinné látky. Doplněk stravu s názvem Glukosamine Chondroitin od značky ATP je doplněn o vitamin C a jeho složení podporuje tvorbu kolagenu v těle. Kdyby snad mělo tělo kolagenu i poté nedostatek, ATP nabízí doplňující želatinové kapsle pod názvem Gelatina, opět v kombinaci s vitaminem C, který podporuje a urychluje jeho vstřebávání.

Novinka od firmy Kevin Levrone se jmenuje Anabolic Flex a má jednu významnou přednost. Je velmi komplexní a obsahuje přesně stanovené poměry účinných látek, které tělu dodávají přesně to, co pro výživu kloubů a chrupavek potřebuje, včetně esenciálních vitaminů a minerálů. Anabolic Flex od značky Kevin Levrone nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon a tento suplement se hodí pro aktivní sportovce nebo třeba jedince trpící nadváhou, kteří své klouby neúměrně přetěžují.

Poslední značkou, kterou je třeba zmínit, je EXTRIFIT®. Není náhodou, že výrobky EXTRIFIT® při průzkumech zákaznické spokojenosti pravidelně obsazují nejvyšší příčky. Prvním z kvalitativně mimořádných prostředků EXTRIFIT® na klouby a chrupavky, je tekutý Joint Guard FLEXAIN®. Ten obsahuje naprosto všechno, co je pro správnou funkci kloubů potřeba. Složení tohoto skvělého prostředku dominuje vysoce účinný kolagenní hydrolyzát, který přímo působí na potlačení obtíží souvisejících s opotřebením kloubů, včetně diagnostikované osteoartrózy a osteoporózy. Další složku tvoří vysoká dávka MSM neboli metylsulfonylmetanu, což je organická a biologicky nejlépe vstřebatelná forma síry, efektivně zvláčňující vnitřní vazivové a chrupavkové tkáně. Chondroitin sulfát a glukosamin sulfát zase zmírňují bolest a zlepšují funkční potíže spojené s artrózou a osteoartritidou, a navíc působí silně protizánětlivě. Joint Guard FLEXAIN® kromě toho obsahuje celé spektrum vitaminů a minerálů, aminokyseliny a kyselinu hyaluronovou.

Konzumovala Elastička Elastor?

Říká se nejlepší nakonec, nebudeme tedy narušovat zažité pořádky. Tím, ze zkoumaných doplňků stravy, tedy kloubní výživou, kterou lze bez přehánění nazvat špičkovým, naprosto výjimečným produktem, je Joint Guard ELASTOR® od značky EXTRIFIT®. Vyniká snad ve všech myslitelných ohledech a mohl by se zamlouvat i manželce hlavního hrdiny ve slavné disneyovce Úžasňákovi®. Kromě hlavních účinných látek, vitaminů a minerálů totiž obsahuje i mimořádně vysokou dávku kyseliny hyaluronové. O této látce se mluví zejména v souvislosti s pozitivním působením na klouby, chrupavku a vazivo. V živých organismech se vyskytují soli této kyseliny, které tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Kyselina hyaluronová přijatá do těla ve formě doplňku stravy ELASTOR® na sebe váže vodu a vzhledem ke své hmotnosti pojme přibližně tisícinásobek vody. Tím účinně ovlivňuje vlastnosti kloubní tekutiny a hydrataci pojivových tkání, chrupavek a kůže. Teď je řada na vás. Najdete-li si chvilku času, porovnejte si obsah účinných látek, které obsahuje ELASTOR®s běžným produktem na výživu kloubů, doporučovaným ve vaší lékárně. Možná nebude věřit vlastním očím.

Cesta je dlouhá, začněte už dnes

Odpověď na řečnickou otázku uvedenou v názvu tohoto článku je prostá – v případě kloubní výživy se rozhodně nejedná o zbytečnost. O nutnosti můžeme mluvit v případě, že tělo namáháme intenzivně, dlouhodobě nebo to má smysl kvůli věku, tělesné váze či při počínajících pohybových obtížích. V každém případě se jedná o účelné, rozumné, prozíravé, relativně levné a velmi chytré preventivní opatření. Prosím nezapomeňte, že regenerovat a vyživovat kloubní tkáně prostřednictvím vhodných doplňků stravy musíte dlouhodobě. Nečekejte zázrak do dvou týdnů. Vydržte a pamatujte, že co bylo dlouhodobě poškozováno potřebuje dlouhodobou opravu.

Všechny doplňky stravy pro výživu kloubů najdete zde.

Pohyb bez omezení vám přeje,

Michael Anděl

DAFIT Team

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení