Zdravý životní styl

Vše o multivitaminech – kdy je užívat a jaké vybrat

Vše o multivitaminech – kdy je užívat a jaké vybrat 

Psal se rok 1927, když americký vědec Carl F. Rehnborg založil laboratoř, která se začala věnovat zkoumání možností kombinace vitamínů a minerálů a jejich vlivu na lidský organismus. Rehnborg přitom vycházel ze svého studijního pobytu v Číně, kde 12 let pečlivě zaznamenával údaje o podvýživě mezi tamními obyvateli a detailně zkoumal její příčiny. Postupoval metodicky a trpělivě sbíral poznatky o projevech a symptomech podvýživy a s ní související nemocností. Po návratu do USA shrnul svůj výzkum do jednoduchého závěru – podvýživa má kauzální vliv na nemocnost. Tu podle jeho výzkumu způsobuje obecný nedostatek v příjmu živin, přičemž klíčovou roli hraje nízký příjem vitamínů a minerálů nacházejících se v rostlinné stravě. Tento poznatek jej dovedl k myšlence izolovat a následně spojit klíčové vitamíny a minerály do jediného potravinového doplňku. Ambicí Rehnborga nebylo nic menšího než navždy změnit budoucnost lidstva. Na ostrově Balboa vzdáleném asi 60 km od Los Angeles tak roku 1929 vznikl vůbec první komplexní multivitamin – „praotec“ všech budoucích doplňků stravy. 

Mají multivitaminy smysl?

O bezmála 100 let později jsou multivitaminy celosvětově nejprodávanějšími doplňky stravy. Podle oficiálních údajů amerického NIH (National Institutes of Health) užívá multivitaminové doplňky stravy pravidelně asi jedna třetina všech dospělých Američanů. Ti za ně v roce 2020 utratili neuvěřitelných 9 miliard dolarů, přičemž v segmentu doplňků stravy tvořily multivitaminy celých 14 % veškerých nákupů. Podobné údaje můžeme najít ve statistikách většiny zemí západní civilizace, z čehož by bylo možné nepřímo vyvozovat, že pravidelné užívání multivitaminu má pozitivní vliv na lidské zdraví. Jinak by ho lidé přece v takové míře nekupovali, no ne?

Skutečnost však je, jak už to bývá, poněkud komplikovanější. Větší část uživatelů multivitaminů má totiž o jeho účincích zkreslené představy. Domněnka, že užívání tohoto doplňku stravy vyřeší všechny zdravotní obtíže, nebo že jeho konzumace vyváží nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky, je samozřejmě zcela mylná. Přesto lze bez jakýchkoli pochyb prohlásit, že užívání multivitaminů má v naprosté většině případů smysl. Rozhodujícím faktorem je však jejich složení. Na trhu lze těchto doplňků stravy nalézt nepřeberné množství, nicméně valná většina z nich spadá do kategorie „nepomůže-neublíží“. Pojďme se tedy podívat, které multivitaminy jsou skutečně funkční, a podle čeho je můžeme poznat.

Složení multivitaminu a proč pro něj nechodit do lékárny

Jak už sám název napovídá, multivitamin je kombinovaný doplněk stravy, který obsahuje větší množství základních vitamínů, někdy také řadu doplňujících minerálů. Klíčovým parametrem pro posuzování správného složení multivitaminu je obsah účinných látek. Základem kvalitního multivitaminu by vždy měla být silná kombinace vitamínu C a skupiny vitamínů B. Ačkoli vás etiketa každého výrobku upozorňuje na takzvanou referenční hodnotu příjmu (RHP), tedy doporučenou denní dávku, v případě „céčka“ a „béčka“ nemusíte mít obavy ji krátkodobě překročit, a to i několikanásobně. Ostatně k tomu jsou multivitaminy určeny. Mají za úkol poskytnout namáhanému, oslabenému, ohroženému či nemocnému organismu podporu v podobě zvýšené dávky těchto látek. Protože vitamín C i komplex vitamínu B jsou látkami plně rozpustnými ve vodě, tělo si z nich vezme pouze tolik, kolik potřebuje, a nadbytečné množství jednoduše vyloučí. 

Při výběru multivitaminu se vždy nejdříve pečlivě podívejte na jeho složení na zadní straně obalu. Paradoxně je proto lepší vyhnout se při jeho koupi klasické lékárně. Pultový prodej vás de-facto zbavuje možnosti v klidu prozkoumat složení výrobku a není tedy vyloučeno, že vám obsluha prodá multivitamin, který sice nevyniká funkčností, ale zato má neúměrně vysokou cenu. Nakupujte tedy raději tam, kde si můžete jednotlivé výrobky sami porovnat. Soustřeďte se zejména na hodnoty vitamínů C a B. Tyto dva vitamíny jsou totiž pro správné fungování organismu doslova životně důležité a jejich případný nedostatek se na vašem zdraví může projevit poměrně rychle. Takový stav se nazývá hypovitaminóza a způsobuje kromě jiných obtíží závažné poruchy funkce imunitního systému či zpomalení schopnosti organismu přirozeně podporovat hojení a růst tkání.

Důležité je zmínit, že multivitaminy s obsahem vitamínu C nižším než 160 mg prakticky postrádají smysl. Stejně tak je to s komplexem vitamínů B, kde byste měli kupovat jen takový multivitamin, který obsahuje alespoň 100 % doporučené denní dávky u každého z obsažených „béček“ (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12).

Jak poznat, kdy multivitaminy užívat?

V období zvýšeného náporu na imunitní systém, mimo jiné na podzim, v zimě, v době častějšího výskytu chřipky a samozřejmě v současné době nekončícího covidového nebezpečí – ve všech těchto případech je nanejvýš vhodné užívat kvalitní multivitamin, a to nejlépe denně. Vitamín C a vitamíny B si totiž tělo nedokáže „nabrat do zásoby“ a je tedy nezbytně nutné je průběžně doplňovat.

Multivitamin by měli pravidelně užívat sportovci, osoby fyzicky těžce pracující, lidé s deficitem kalorického příjmu či omezeními stravy – mimo jiné vegani a vegetariáni, dále starší osoby, lidé trpící stresem a také všichni ti, kteří procházejí procesem rekonvalescence po prodělané nemoci.

Protože je obecně známým faktem, že přibližně 90 % dospělých nepřijímá prostřednictvím potravy dostatečné množství vitamínů a minerálů, možnost doplnit chybějící mikronutrienty formou dobrého multivitaminu se nabízí jako optimální řešení.

Jaký multivitamin vybrat

Podobně jako jinde, také v oblasti doplňků stravy jde vývoj neustále kupředu. Některá dogmata o užívání multivitaminu jsou tak již dávno přežitá, což způsobuje, že některé starší výrobky už svým složením neodpovídají pokročilým vědeckým zjištěním, požadavkům či standardům, podle kterých lze poznat kvalitní a funkční produkt.

Mezi nejlepší multivitaminy na českém trhu můžeme zařadit výrobky firem EXTRIFIT, PROM-IN a Reflex Nutrition.

Multivitamin od EXTRIFITU pod názvem „V52“ je jedním z nejkomplexnějších výrobků na trhu, funguje velmi dobře a jeho volbou rozhodně neuděláte chybu.Známý český výrobce PROM-IN šel mírně odlišnou cestou a multivitamin s názvem „Vita Solution“ sestavil jen z nejdůležitějších vitamínů a minerálů, u kterých zvolil výhradně látky ve snadno vstřebatelných chelátových formách.

Britská firma Reflex Nutrition postavila svůj oblíbený multivitamin „Nexgen® Pro“ na kombinaci všech hlavních vitamínů a základních minerálů, které obohatila o vysoce účinné trávicí enzymy.

Oprávněnou pozornost na sebe však v posledních měsících poutají zcela nové multivitaminy značky ATP od tradičního českého výrobce Mega Pro Nutrition. Právě u multivitaminů ATP můžeme pozorovat moderní, precizní a vědecky podložený přístup k tvorbě tohoto typu doplňku stravy. Vývojem ucelené řady vitamínů, minerálů, a především dvou mimořádně komplexních prémiových multivitaminů, strávili špičkoví odborníci téměř celý rok. A výsledek rozhodně stojí za to. Vybrat si můžete ze dvou variant. ATP Multi Vitality obsahuje široké spektrum celkem 45 biologicky aktivních složek, mezi kterými nechybí žádný důležitý vitamín, minerál a adaptogen, a to v pečlivě promyšlených poměrech. Právě dokonale vystavěná skladba účinných látek činí z ATP Multi Vitality jeden z nejlepších produktů na trhu. Druhou z novinek od ATP je extra silný vitamínový komplex ATP Multi Vitamin Forte. U něj vycházel výrobce z požadavků trhu na prvotřídní multivitamin s výrazně posílenou funkcí všech obsažených vitamínů, zejména C, B5 a B6. Výsledný produkt disponuje ohromujícím množstvím účinných látek v jediné tabletě a dokáže tělu dodat skutečně masivní porci vitamínů. Podobně „nadupaný“ multivitamin byste mezi konkurenčními značkami hledali marně. 

Pokud jste si jisti, že ve stravě každý den přijímáte dostatečné množství vitamínů a minerálů, není užívání multivitaminových prostředků nezbytné. Kvalitní multivitamin však dokáže fungování vašeho organismu významně podpořit a doplnit vám právě ty látky, které by mu jinak mohly chybět, ať už vlivem únavy, stresu, nemoci či volbou nevhodné stravy. Volba je samozřejmě jen na vás.

Na závěr vám chceme připomenout, že ani ty nejkvalitnější doplňky stravynenahrazují kvalitní, pestrou a vyváženou stravu, správný pitný režim a pravidelný pohyb.

V případě onemocnění a při rekonvalescenci je nezbytné držet se pokynů lékaře a při užívání doplňků stravy doporučujeme řídit se návodem pro správné dávkování.Kompletní nabídku multivitaminů naleznete zde. 

Michael Anděl

DAFIT® Team

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení