Zdravý životní styl

Chlorella, spirulina a mladý ječmen: Zelené poklady pro vaše zdraví

Zelené potraviny, jako je chlorella, spirulina a mladý ječmen, si v posledních letech získaly popularitu pro své bohaté nutriční profily a širokou škálu potenciálních zdravotních benefitů. V tomto článku se ponoříme do světa těchto "zelených pokladů" a prozkoumáme jejich vlastnosti, výhody a doporučené použití.

Chlorella: Mikroskopická síla

Chlorella je sladkovodní řasa, jejíž existence se odhaduje přibližně na 2 miliardy let. Toto zelené zlato nebo klenot východu jak se jí také přezdívá, je nabitá nutrienty, včetně bílkovin, vitamínů B, železa a chlorofylu. Její silné antioxidační vlastnosti napomáhají detoxikaci organismu, posilují imunitu a podporují trávení. Díky vysokému obsahu chlorofylu pomáhá čistit krev, játra a střeva. Chlorella je také známá pro svůj energizující efekt a schopnost snižovat hladinu špatného  LDL cholesterolu.

Zdravotní benefity:

Posiluje imunitu: Chlorella obsahuje látky stimulující imunitní systém, které pomáhají organismu bojovat proti infekcím. Podporuje trávení: Vláknina v chlorelle podporuje zdravé trávení a peristaltiku střev. Detoxikuje organismus: Chlorofyl a další antioxidanty v chlorelle pomáhají detoxikovat organismus, zbavovat se škodlivých látek, zejména těžkých kovů a tím efektivně zabraňovat předčasnému stárnutí buňěk. Snižuje hladinu cholesterolu: Studie prokázaly, že chlorella může snižovat hladinu špatného cholesterolu tzv. LDL a naopak zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu tzv. HDL. Zvyšuje energii: Chlorella je bohatá na vitamíny B a železo, které napomáhají k produkci energie a snižují únavu. Další benefity: Chlorella se zkoumá i ​​v souvislosti s prevencí rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních onemocnění.

Tipy pro užívání:

 • Chlorella se obvykle užívá ve formě prášku nebo tablet.
 • Začněte s malou dávkou (cca 1 gram) a postupně ji zvyšujte na 3-5 gramů denně.
 • Chlorellu lze přidat do smoothie, džusu nebo jogurtu.

Spirulina: Modrá superpotravina

Spirulina, které se přezdívá zelená krev, není řasa jak si mnoho lidí myslí, ale sinice. Je proslulá svým obsahem bílkovin (až 70%!), železa, beta-karotenu, GLA (kyselina gama-linolenová), draslíku, hořčíku, mědi, manganu, fosforu a spousty dalších. Podobně jako chlorella podporuje imunitu, detoxikaci a trávení. Spirulina má navíc reputaci v boji proti únavě a alergiím a to tím, že pomáhá snižovat hladinu histaminu.

Zdravotní benefity:

Posiluje imunitu: Spirulina, stejně jako chlorella stimuluje imunitní systém a pomáhá organismu bojovat proti infekcím. Bojuje proti únavě: Spirulina, opět jako chlorella je bohatá na železo a vitamíny skupiny B, které napomáhají k produkci energie a snižují únavu. Zmírňuje alergie: Studie prokázaly, že spirulina může zmírňovat příznaky alergií. Zlepšuje fyzickou výkonnost: Spirulina může zlepšovat fyzickou výkonnost a vytrvalost. Pomáhá zlepšovat příznaky diabetu: Podle některých studií dokáže spirulina velmi efektivně snižovat množství cukru v krvi u osob s diabetem 2. typu. Výsledkem testů byla nejen nižší hladina cukru, ale i vyšší hladina inzulínu a zlepšené markery jaterních enzymů. Další benefity: Spirulina se zkoumá i ​​v souvislosti s prevencí rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, zejména s vysokým krevním tlakem a neurodegenerativních onemocnění.

Tipy pro užívání:

 • Spirulina se užívá ve formě prášku, tablet nebo vloček.
 • Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 2-3 gramy.
 • Spirulina se skvěle hodí do smoothie, müsli nebo zeleninových salátů.

Mladý ječmen: Vitaminová bomba

Mladý ječmen je prášek z mladých listů ječmene, sklizených v rané fázi růstu. Je bohatý na vitamíny A, C, E a K, minerály (draslík, vápník, hořčík), enzymy a aminokyseliny, kyselinu GABA, saponarin, lutonarin, tryptofan, chlorofyl atd. Mladý ječmen podporuje trávení, detoxikaci, krvetvorbu a imunitní systém. Má také alkalizační vlastnosti a pomáhá regulovat překyselení organismu neboli pH organismu.

Zdravotní benefity:

Podporuje trávení: Mladý ječmen je bohatý na enzymy a vlákninu, které napomáhají trávení a peristaltice střev. Detoxikuje organismus: Chlorofyl a další antioxidanty v mladém ječmeni pomáhají detoxikovat organismus a zbavovat se škodlivých látek. Podporuje krvetvorbu: Mladý ječmen je bohatý na železo a kyselinu listovou, které jsou důležité pro krvetvorbu. Posiluje imunitu: Mladý ječmen je bohatý na vitamíny a minerály, které posilují imunitní systém a pomáhají organismu bojovat proti infekcím. Reguluje pH organismu: Jak jsme již psali výše mladý ječmen má alkalizační vlastnosti a pomáhá regulovat pH organismu. Další benefity: Mladý ječmen se zkoumá i ​​v souvislosti s prevencí rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních onemocnění. Podporuje kognitivní funkce mozku. Dále pomáhá se zdravým spánkem, pomáhá proti akné a zároveň pomáhá proti depresivním stavům. 

U nás můžete koupit:

Tipy pro užívání:

 • Mladý ječmen se užívá ve formě prášku, tablet nebo kapslí.
 • Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 2-5 gramy.
 • Mladý ječmen se rozmíchá ve vodě nebo džusu a pije se ráno nalačno.

Zajímavosti aneb zelená síla pro astronauty:

Věděli jste, že chlorella a spirulina se zkoumají jako potenciální potrava pro astronauty na dlouhých vesmírných misích? Díky své kompaktní formě, bohatému nutričnímu profilu a snadnému pěstování v hydroponických systémech představují tyto zelené řasy ideální zdroj potravy pro vesmírné cestovatele. Další obzvlášť zajímavá skutečnost je, že vysoký obsah chlorofylu v chlorelle jí propůjčuje schopnost provádět fotosyntézu podobně jako je tomu u rostlin. Chlorofyl je totiž pigment, který umožňuje rostlinám zachytávat sluneční energii a přeměňovat ji na energii využitelnou pro růst. I když tento proces v lidském těle přímo neprobíhá, chlorofyl může napomáhat detoxikaci organismu díky svým vazebným vlastnostem na některé těžké kovy.

Závěr

Chlorella, spirulina a mladý ječmen představují cenný zdroj nutrientů a nabízí širokou škálu benefitů pro zdraví. Zařazením těchto "zelených pokladů" do stravy podpoříte vitalitu, imunitu a celkovou pohodu organismu. Experimentujte s jejich užíváním a najděte způsob, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím. Menší doporučení pro vás, všechny tyto superpotraviny je nejlépe užívat nalačno aby jste využili maximálně veškeré zdravotní benefity.

Důležité upozornění:

Před užíváním zelených potravin se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud máte alergie, autoimunitní onemocnění nebo užíváte léky.

Zdroje:

 • https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella
 • https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina
 • https://www.webmd.com/diet/health-benefits-barley-grass

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

  Přečtěte si také

  Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

  více informací & nastavení