Zdravý životní styl

Ashwagandha – královna mezi léčivými bylinami

První písemné zmínky o Ashwagandě se objevily už na přelomu letopočtů, v rozsáhlém lékařském textu o ájurvédské medicíně zvaném Charaka Samhité. Autor knihy píše o této bylině zejména v souvislosti s jejími příznivými účinky na léčbu kožních, respiračních a revmatických onemocnění. V pozdějších dokumentech, pocházejících z oblasti dnešní Indie a Řecka, se můžeme dočíst o užívání prášku ze sušeného kořene Ashwagandhy jako vynikajícího sedativa a také jako účinného prostředku pro zlepšení funkce mužských reprodukčních orgánů. Ačkoli lze považovat za prokázané, že Ashwagandha se v některých zemích Asie, Blízkého východu a Afriky užívá jako bylinný medikament už nejméně 4000 let, opravdový boom zažívá až v tomto století, kdy její význam pro lidský organismus začali objevovat také obyvatelé Evropy a Severní Ameriky. Desítky vědeckých studií zkoumajících její vliv na naše zdraví potvrzují skutečnost, že existuje-li pomyslná královna mezi léčivými bylinami, je to nepochybně právě Ashwagandha.

Základní fakta o Ashwagandě

Ashwagandha je stálezelená vytrvalá rostlina, jejímž původním domovem je sever Indie a rozsáhlá oblast okolo řeky Indus. Mimořádně velké oblibě se těší i v Nepálu, kde ji pravidelně konzumuje až 80 % dospělé populace. Ashwagandhu ale najdeme také v zemích, které navzdory své pozoruhodné historii nepatří mezi turisticky oblíbené destinace, například v Pákistánu, Jemenu, Íránu či Afghánistánu.


Třebaže volný překlad slova Ashwagandha znamená „vůně koně“, musíme, ač neradi, trochu zarmoutit hipology a další milovníky specifického aromatu koňských stájí. Sušená Ashwagandha rozhodně nevoní jako kůň, ale prostě jen jako obyčejná suchá rostlina. Překlad ze sanskrtu totiž nelze brát doslovně.

Je spíše symbolický a odkazuje na impozantní sílu a energii koně/hřebce, kterou by měl pravidelný konzument Ashwagandhy pomyslně získat.
Z celé rostliny je plnohodnotně využitelný pouze kořen, který obsahuje potřebnou účinnou látku. Plody této byliny vypadají velmi podobně jako

physalis, neboli mochyně peruánská, kterou můžete znát také pod lidovým názvem židovská třešeň. Na rozdíl od tohoto lahodného ovoce se ale plody Ashwagandhy jíst nedají. Lépe řečeno dají, ale mnoho radosti by vám jejich konzumace neudělala. Vyvolávají totiž prudké zvracení. V některých oblastech Asie byly dokonce dříve pro tyto účely používány, například v situacích, kdy došlo k akutní otravě.

Účinky Ashwagandhy a její zdravotní přínos
Latinský výraz pro Ashwagandhu je „Withania somnifera“, český potom „Withánie snodárná“. Jak už název napovídá, jedná se o přírodní medikament, který pomáhá zklidňovat mysl a regulovat spánek. Tím ovšem výčet pozitivních vlastností zdaleka nekončí. Ashwagandha má prokazatelné antivirové, antioxidační, protizánětlivé, stimulující a afrodiziakální účinky. Kromě toho je často zmiňován pozitivní vliv této byliny na zmírnění projevů degenerativních neurologických onemocnění, obsedantně kompulsivního chování (OCD), zlepšení kognitivních funkcí a na potlačení stresu. Právě poslednímu ze zmiňovaných účinků se v posledních letech věnovali lékaři a vědci řady prestižních výzkumných ústavů. Jejich závěry jsou takřka shodné. Suplementace Ashwagandhou příznivě ovlivňuje činnost endokrinních žláz, konkrétně nadledvin, kde působí na potlačení tvorby stresového hormonu – kortizolu. Lapidárně řečeno to znamená, že díky užívání Ashwagandhy se lidské tělo dokáže lépe adaptovat na stresové faktory a efektivněji tlumit jejich dopad na činnost celého nervového systému. Umožňuje totiž lépe zvládat pocity úzkosti, obav a nervozity. Snížení hladiny kortizolu navíc bývá spojováno se zvýšeným zájmem o sex a zlepšením celkové vitality.

Pokud si teď říkáte, že to zní až moc dobře, ujišťujeme vás, že informace o Ashwagandě jsou opakovaně ověřenými fakty, nikoli marketingovými pozlátky. A aby toho nebylo málo, je potřeba zmínit ještě další pozitivní vlastnosti této úžasné byliny. Při pravidelné suplementaci prášku z kořene rostliny totiž Ashwagandha dokáže snižovat krevní tlak a hladinu cukrů v krvi. Významně také podporuje roli aminokyselin při ochraně svalové hmoty před katabolizmem, což ocení zejména sportovci.

Možná Vás zaujme, že Ashwagandhu pravidelně konzumoval také svérázný indický náboženský guru Ziona, který založil a vedl křesťanskou sektu Chana Pâwl, prosazující život v polygamii. Jeho potence se stala doslova legendární. Za svůj život zplodil neuvěřitelných 94 dětí, a když v roce 2021 zemřel (pravděpodobně vyčerpáním – pozn. autora), truchlilo pro něj také jeho 39 manželek. Protože si Ziona do poslední chvíle dokonale pamatoval jména i tváře všech svých potomků i partnerek, můžeme z toho při mírné nadsázce vyvozovat, že Ashwagandha podporuje nejen libido, ale i paměť.

Ashwagandha ve formě doplňku stravy – jakou vybrat a proč

Podobně jako u jiných doplňků stravy vám nedoporučujeme koupit si první produkt, na který na internetu nebo v lékárně narazíte. Vybírejte pečlivě. Kvalita totiž může být propastně rozdílná. Pokud své peníze nechcete utratit za podřadný a potenciálně zdraví škodlivý produkt, zaměřte se na klíčový parametr, a sice obsah účinných látek, tzv. withanolidů. Jejich poměr by měl činit nejlépe rovných 5 % a měl by být potvrzen laboratorně, metodou kapalinové chromatografie (HPLC). Abyste nemuseli posuzováním parametrů trávit zbytečné množství času, stačí si ověřit, že výrobek používá certifikované označení KSM-66. To potvrzuje, že surovina pochází z důvěryhodného zdroje, je tvořena pouze kořenem rostliny, byla zpracována v souladu s etickými a ekologickými pravidly a její parametry splňují striktní jakostní podmínky pro zařazení do kategorie produktů nejvyšší kvality.


Pro koho není Ashwagandha vhodná

Jako většina léčivých bylin má i Ashwagandha vlastnosti, které mohou být pro některé z nás nevhodné. Užívání Ashwagandhy se proto nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, pacientům s cukrovkou, rakovinou prostaty, poruchami činnosti štítné žlázy, jater či ledvin.


Závěr neboli nishkarsh
Pro každého, kdo preferuje přírodní produkty před syntetickými a nepatří mezi osoby se zdravotními omezeními či limity vyjmenovanými v předchozím odstavci, je Ashwagandha vynikající volbou. Její vliv na lidský organismus je mimořádně přínosný. Pomáhá harmonizovat tělesné procesy a účinně potlačuje vliv stresu na náš každodenní život. Nejedná se o žádnou tajemnou, esoterickou rostlinu, ale o vynikající, staletími prověřenou bylinu, která by rozhodně neměla mezi vašimi doplňky stravy chybět.

Produkty z kořene Ashwagandhy můžete zakoupit na našem e-shopu nebo v síti prodejen DAFIT®.

Michael Anděl

DAFIT® Team 

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení