Zdravý životní styl

Kolageny české značky Složeno

Kolageny české značky Složeno od základu mění pravidla trhu s doplňky stravy pro fitness a zdravý životní styl 

Tělo člověka je jedním z nejpozoruhodnějších důkazů evoluce. Dokážeme se přizpůsobovat, efektivněji stravovat, učíme se, jak správně pracovat s naším fyzickým potenciálem, a lépe než kdy dříve chápeme, co našemu tělu prospívá a co mu škodí. Díky tomuto přístupu a pokročilé lékařské vědě se jen za poslední půlstoletí prodloužila průměrná délka lidského života o celých 8 let. Aby mohlo tělo dobře fungovat, využíváme bezmála 80 orgánů, přes 200 kostí, více než 600 svalů a pár buněk. No pár ... asi 37 biliónů. Celý tento složitý biologický mechanismus drží pohromadě bílkoviny, mezi nimiž hraje klíčovou roli kolagen. Ten je hlavním konstrukčním prvkem celého pohybového aparátu a některých měkkých tkání. Najdeme ho v tuhé formě například v kostech a zubech, v měkké ve svalech, šlachách, vnitřních orgánech či vazech a také v kombinované, zejména v chrupavkách. Tím ale role kolagenu, který tvoří celou 1/3 všech tělesných bílkovin, zdaleka nekončí. Abychom pochopili jeho zásadní význam pro fungování těla, pomůže nám už samotné pojmenování této bílkoviny. Pochází z řeckého slova „kólla“, které doslova znamená lepidlo. A právě adhezivní vlastnosti, schopnosti propojovat pojivovou tkáň a vytvářet složité flexibilní spirálové struktury jsou pravou podstatou kolagenu. Bez kolagenu bychom jednoduše nedrželi pohromadě. 


Příčiny úbytku kolagenu

Za úbytkem kolagenu stojí 5 hlavních faktorů – věk, strava, kouření, slunce a nadměrná fyzická zátěž. Kolagen je přirozenou součástí organismu každého člověka a tělo si ho dokáže do určité míry vytvářet samo. Pokud jste ale slyšeli, že jeho produkce s postupem věku ubývá a že se snižuje také jeho kvalita, bohužel je to pravda. Už okolo 25. roku se tvorba kolagenu začíná zpomalovat. K určitému úbytku dochází také při nadměrné fyzické zátěži, kdy se kolagenová vlákna v pohybovém aparátu rychleji opotřebovávají a jejich efektivita se postupně snižuje. Tento jev nám tělo signalizuje srozumitelným způsobem, zejména bolestí kloubů či šlach v místech, která přetěžujeme. Jako by to nestačilo, kolagen můžeme citelně postrádat také v souvislosti se změnou stravy. Přirozeným zdrojem kolagenu jsou totiž hlavně potraviny živočišného původu, obzvlášť maso, mořské plody a vejce. Stimulaci kolagenu sice podporuje konzumace některých druhů zeleniny, ale spoléhat pouze na rostlinnou stravu bohužel nelze. Proto může při déle trvajících dietních, zdravotních či jiných stravovacích omezeních docházet k negativní reakci organismu na jeho nedostatek. Protože produkci kolagenu omezuje také nikotin a ultrafialové záření, mohli bychom si s malou nadsázkou říci, že nejohroženější skupinou jsou stárnoucí kuřáci-vegetariáni, kteří často pobývají na přímém slunci a věnují se u toho intenzivně gymnastice a motokrosu.    

Jak poznat nedostatek kolagenu

Že nám chybí kolagen si většinou neuvědomíme hned a obtíže způsobené jeho nedostatkem často připisujeme jiným vlivům. Nízká hladina kolagenu se projevuje jak na činnosti pohybového aparátu, tak na stavu pokožky. Je pozoruhodné, s jakou samozřejmostí přijímáme fakt, že s postupujícím věkem přestáváme být pružní a ohební a že u některých částí těla dochází k omezení rozsahu pohybu či ztrátě přirozené hybnosti. Nedivíme se ani tomu, že s věkem naše pokožka ztrácí elasticitu, přibývají vrásky a zhoršuje se kvalita vlasů a nehtů. Považujeme tento jev za nevyhnutelnou součást procesu stárnutí a často ani neuvažujeme o tom, že by to mohlo být jinak. Jenže ono to jinak být může! Zvýšíme-li včas příjem kolagenu ve stravě, nebo doplňujeme-li jej pravidelně prostřednictvím potravinových suplementů, můžeme efektivně a významně zpomalit či oddálit výše zmíněné negativní vlivy postupujícího věku. Jestli se teď trochu nedůvěřivě šklebíte a říkáte si: „tak určitě“, vaši skepsi chápeme, ale podporovat vás v ní nebudeme. Mimořádně příznivá účinnost kolagenu na náš pohybový aparát, pokožku, vlasy či nehty je totiž nade vší pochybnost prokázaným vědeckým faktem.

Struktura kolagenu a 7 pravidel, která se vyplatí znát

Kolagen je bílkovinou, která se v těle formuje do trojité šroubovice, jejímž základem je aminokyselina glycin. Vytváří neuvěřitelně odolné a pružné vazby a v těle se vyskytuje ve čtyřech základních typech.

Uveďme si na jednoduchém příkladu, jak se množství a kvalita kolagenu projevují na stavu naší pokožky, konkrétně pleti. Představte si kolagenová vlákna jako podpůrné sloupy, které se nachází ve vrstvě pod pokožkou, kde mají za úkol držet kůži pěkně vypnutou a hladkou. Propojeny jsou pomocí elastinu a formují se do pevných, vzájemně propojených vláken. Při úbytku kolagenu se tato vlákna postupně rozpadají, slábnou a pomyslná střecha se začíná na více místech propadat. Pokožka už potom není hladká ani elastická a začínají se projevovat první příznaky ztráty mladistvého vzhledu.

Pokud máte své vrásky rádi a vyhovuje vám pyšnit se obličejovou strukturou ve stylu Grand Canyonu, dál už nečtěte. Jestli ale hodláte své pleti dopřát vítanou pomoc a na srazu třídy vypadat viditelně mladší než vaše spolužačky a spolužáci, zapamatujte si následující:

  • S pravidelným doplňováním kolagenu začněte už okolo 25. roku života.
  • Nepřijímáte-li kolagen v dostatečném množství v potravě, zvolte vhodný doplněk stravy.
  • Mezi doplňky stravy pečlivě vybírejte, kontrolujte jejich zdroj a zejména složení.
  • Při nákupu kolagenu upřednostněte specializovaný obchod s doplňky stravy před lékárnou.
  • Hovězí kolagen podporuje hlavně pohybový aparát a pružnost pokožky, rybí kolagen je určen zejména pro hladkou pleť, zdravou kůži, nehty a vlasy.
  • Kuřecí kolagen působí podpůrně jako dodatečná složka kolagenu hovězího a rybího.
  • Nejlepší doplňky stravy jsou vícesložkové a obsahující všechny tři zdroje kolagenu – hovězí, rybí i kuřecí, a to v poměru podle hlavního sledovaného cíle. 

Složeno – revoluce v kolagenových doplňcích stravy

Shrnuli jsme si nejdůležitější fakta o kolagenu, je tedy na čase povědět si, jaký kolagen si vybrat a proč. Přestože kolagenových prostředků najdete na internetu i v lékárnách nepřeberné množství, jen málokterý z nich nabízí přiměřenou kvalitu za poctivou cenu. Paradoxně nejméně vhodným místem pro nákup kolagenu je lékárna. Pultový prodej je totiž u výrobku jako je kolagen vysloveně nevhodný. Neumožní vám v klidu si ověřit složení, porovnat ho s jinými produkty a posoudit, zda opravdu za své peníze dostanete kvalitní produkt. Takže si prostě vezmete, co vám personál lékárny doporučí, abyste nezdržovali frontu, a doma pak zjistíte, že obsah účinných látek ani zdaleka neodpovídá vašim očekáváním. Řešení je naštěstí jednoduché. Nakupujte ve specializovaných obchodech, kde vám dokáží poradit a vysvětlit, který prostředek je pro vás nejlepší. Ptejte se, ověřujte si poskytnuté informace, a hlavně pečlivě vybírejte. Teď se vás pokusíme trochu nasměrovat.  

 

Když se začátkem roku 2022 sešel tým odborníků na doplňky stravy a zdravou výživu, aby diskutoval o vývoji dalších produktů, zrodila se myšlenka na vznik nové české značky zaměřené výhradně na výrobu špičkových produktů s příznivou prodejní cenou. A právě tehdy vznikla značka Složeno,jejímž prvním počinem jeunikátní řada mimořádně účinných kolagenů pro zdraví, krásu a vitalitu. Pokud vám vrtá hlavou, proč se značka jmenuje Složeno, vězte, že vysvětlení je jednoduché. Odkazuje na hlavní myšlenku značky, kterou je nabízet výrobky složené výhradně ze špičkových, certifikovaných surovin, které jsou vždy detailně vyjmenované na etiketě výrobku. A právě absolutním důrazem na jejich precizní výběr a zaměřením na maximální účinnost obsažených účinných látek se značka Složeno výrazně odlišuje od konkurence. 

U produktů značky Složenonenajdete zbytečné balastní látky, kontroverzní konzervanty, či jiné zdraví zatěžující suroviny nejasného původu. Vše je podřízeno jedinému cíli – nabídnout zákazníkovi Mercedes mezi doplňky stravy, a to za velmi přijatelnou cenu. 

Rybí kolagen – takřka zázračný recept na svěží a hladkou pleť

Pokud je vám více než 25 let, vaše pokožka postupně začíná ztrácet svou dosavadní pružnost a zaznamenáváte první náznaky procesu stárnutí. Nejpatrněji se to projevuje na obličeji a na rukou. Ve stejné době se objevují první známky snížení kvality vlasů a nehtů. Protože za těmito nežádoucími projevy stojí přirozený úbytek kolagenu, je v takové chvíli nejefektivnější sáhnout po doplňku stravy na bázi rybího kolagenu. Ten je totiž schopen vytvářet vazbu s existujícími kolagenovými strukturami ve zmíněných problematických místech a dokáže velmi efektivně znovuobnovit pružnost a hladkost pokožky. Stejně tak pomáhá navrátit vlasům a nehtům jejich pevnost a odolnost. Nejlepší volbou je v takovém případě rybí kolagen značky Složeno v kapslích.V doporučené denní dávce je celkem3000 mg špičkového rybího kolagenu VERISOL® ve formě bioaktivních peptidů, 400 mg hovězího kolagenu VERISOL®, 40 mg kuřecího kolagenu typu II, dále 120 mg kyseliny hyaluronové, vitamín C, vitamíny B2, B3 a B7, zinek, ginkgo biloba a několik dalších zdraví prospěšných látek, které přímo podporují účinnost tohoto prostředku. Podobně silný kolagenový doplněk stravy, s takto kompletním složením, byste na českém trhu hledali marně.      

Hovězí kolagen – dokonalá lázeňská péče pro pokožku, klouby a svaly

Působení kolagenu na náš pohybový aparát bychom mohli přirovnat k roli oleje pro funkci spalovacího motoru. Když začne ubývat, můžeme se buď smířit s nižším výkonem, nebo prostě olej, tedy kolagen, doplnit. Ideálním prostředkem je k tomu mimořádně silný a výjimečně účinný hovězí kolagen Složeno ve formě rozpustného prášku, který výrobce nabízí ve třech příchutích. V jediné dávce najdete neuvěřitelných 14 000 mg hovězích kolagenních peptidů složených ze tří vynikajících německých surovin – FORTIGEL®, VERISOL® a TENDOFORTE®. K tomu navíc 1000 mg rybího kolagenu VERISOL®, který pomáhá udržet svěží a pružnou pokožku, dále kuřecí kolagen typu II, vitamín C pro snadnou vstřebatelnost a 200 mg kyseliny hyaluronové. Ta má mimořádně příznivý vliv na pleť, a to právě tehdy, když se kombinuje s kvalitním zdrojem kolagenu. Kyselina hyaluronová totiž dokáže zadržet potřebnou vlhkost uvnitř pokožky a spolu s kolagenem tak vytváří mimořádně účinnou a přirozenou ochranu proti stárnutí pleti. Účinky těchto dvou látek jsou navíc patrné už po několika týdnech užívání. Není tedy divu, že se produkty obsahující kolagen a kyselinu hyaluronovou těší mimořádné oblibě, zvlášť mezi ženami. 

Ať už sáhnete po hovězím kolagenu Složeno v sypké formě pro zdravou pokožku, zlepšení funkce pohybového aparátu, zdravé kosti, svaly, šlachy a chrupavky a krásnou pokožku, nebo po rybím kolagenu Složeno v kapslích pro svěží pleť, vlasy a nehty, vždy dostanete vynikající výrobek. A to v kvalitě a za cenu, které na českém trhu nemají konkurenci. 

Všechny kolageny značky Složeno najdete zde.Michael Anděl

DAFIT® Team Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení