Zdravý životní styl

Snídaňové kaše – hlavní důvod, proč ráno vstávat

Existuje několik zásadních faktorů, ovlivňujících ranní vstávání. Mezi nejpodstatnější patří délka a kvalita spánku, která primárně determinuje připravenost organismu přejít ze stavu offline do režimu online. Pro ty šťastnější mezi námi je ranní rutina naprostou samozřejmostí a vstávají s lehkostí, kterou jim lze upřímně přát a malinko závidět. Další jsou jejich pravým opakem a nutnost dostat se po ránu do vertikální podoby, jim působí nevýslovná muka. Takoví nebožáci často praktikují takzvanou oddalovací budíkovou metodu. Až po třetím zazvonění se obvykle donutí vymotat končetiny z peřiny a začít s prvními oživovacími pokusy. Pro obě tyto skupiny lidí a pro všechny ostatní, kteří jsou z pohledu ranních rituálů někde mezi těmito vyhraněnými typy, máme dobrou zprávu. Co dobrou, přímo vynikající! Vstávání může být radostnou a příjemnou činností. Opravdu. Stačí k tomu jediné. Vědět, že na Vás hned po spáchání povinné ranní hygieny bude čekat odměna ve formě jedné ze 3 skvělých, zdravých a nutričně dokonale vyvážených snídaňových kaší.

Učíme se snídat 

Začneme ale mírnou oklikou. O zásadním významu snídaně pro lidský organizmus není pochyb. Ať se nám to líbí nebo ne, opravdu se jedná o nejdůležitější jídlo dne, které by mělo pokrýt zhruba pětinu až čtvrtinu celkového denního přijmu kalorií. Toho si naštěstí začíná být vědoma většina Češek a Čechů. Podle údajů z roku 2019 si snídani pravidelně dopřeje přes 80 % všech dospělých. Tento údaj je pozoruhodný ještě z jednoho důvodu. Porovnáme-li procento snídajících s hodnotou zjištěnou během průzkumu provedeném v roce 2001, zjistíme, že naše stravovací návyky se v čase významně zlepšují a snídani přestáváme podceňovat. A to je skvělá zpráva. Role snídaně v našich životech je totiž ze zdravotního pohledu doslova klíčová.

Snídaně u Tiffanyho        

Zhruba třetina snídaní, konzumovaných v pracovních dnech, se v Čechách odehrává až po příchodu konzumenta do místa výkonu zaměstnání. Tímto způsobem řeší snídani Ti z nás, kteří mají rána hektická nebo jim jednoduše nevyhovuje snídat bezprostředně po probuzení. Dobrou zprávou je, že ačkoli nelze rozporovat jednoznačné výhody domácí snídaně, zejména máme-li na ní dostatek klidu a času, ani ta pracovní rozhodně není k zahození. 

Ve slavném románu Trumena Capoteho „Snídaně u Tiffanyho“ sice vůbec nešlo o konzumování první ranní potravy, ale použijme toto literární dílo jako prostředek k zásadnímu sdělení ve vztahu ke snídani – není až tak důležité KDE jíme, ale CO jíme.

Triumvirát, který vládne pevnou rukou

Zřejmě se všichni shodneme, že při výběru jakékoli potraviny jsou důležitými parametry poctivá cena, kvalitní složení, nutriční přínos, a také široká možnost výběru, tedy pestrost a chuťová různorodost. Není tedy žádný důvod, proč bychom se stejnými pravidly neměli řídit při nákupu snídaňových kaší. Těch je na trhu tolik, že by se nám z nich snadno mohla zatočit hlava. Zúžíme si proto výběrové parametry a zařadíme do druhého kola jen opravdu zdravé snídaňové kaše, s dobrými nutričními hodnotami, prvotřídním složením, bez nadbytečného cukru a balastních přidaných látek, zkrátka takové, na nichž si při snídani nejen pochutnáte, ale zároveň dopřejete tělu hodnotnou a vyváženou stravu. Potom jich na výběr zůstane jen několik. Přesněji řečeno tři. 

A tak podobně, jako když ve Starověkém Římě, 60 let před Kristem celou řadu let společně vládli tři výjimeční mocní mužové, tak dnes na českém trhu se zdravými snídaňovými kašemi sebevědomě kralují tři špičkoví výrobciEXTRIFIT®,PROM-IN® a RageFitness.

Co má společného Einstein a EXTRIFIT 

Popravdě? Není toho mnoho. Jedna věc ale geniálního teoretického fyzika a nejznámějšího českého výrobce doplňků stravy pro fitness a zdravý životní styl přece jen spojuje. Einstein i EXTRIFIT® předběhli svou dobu, nebáli se, byli první a byli to vizionáři. Snídaňová kaše pod výstižným názvem Break!kterou EXTRIFIT® v roce 2016 vyvinul a uvedl na trh, vyrazila zákazníkům dech a konkurentům trumfy z ruky. Vznikla zcela nová kategorie produktu, pro kterou se díky novátorskému výrobku EXTRIFITU® vžilo označení fitness potravina. Tato lehká a výživná kaše, kterou výrobce doporučuje smíchat výhradně se studenou vodou či odstředěným mlékem, je propracovaná s nevídanou precizností podle originálních receptur EXTRIFIT®. Vychází z prvotřídního syrovátkového proteinu, ovesných vloček, mleté rýže a je doplněna o lyofilizované ovoce. EXTRIFIT® vytvořil mnohem víc než jen nutričně vhodnější alternativu obvyklé snídaně. Otevřel cestu zcela novému typu pokrmu – Break! je totiž naprosto komplexním, plnohodnotným proteinovo-sacharidovým jídlem, které snese ta nejpřísnější výživová a zdravotní měřítka. Příjemnou komplikací je fakt, že se Break! vyrábí hned v deseti chuťových variantách a vybrat si opravdu není snadné. Každá z ovocných příchutí má totiž své jedinečné kouzlo, a tak zatímco jedni přísahají věrnost čokoládě, jiní vychvalují mango a další pro změnu preferují kokos. Ti uvážliví ovšem po vzoru Alberta Einsteina postupují zcela metodicky. Pěkně jednu po druhé vyzkouší všechny příchutě, aby našli Break!, díky kterému budou snídat zdravě a navíc si na prvním ranním pokrmu skutečně pochutnají.   

PROM-IN (nejen) pro prominenty

Znalci prostředí výživových doplňků stravy dobře vědí, proč jsou výrobky západočeského výrobce PROM-IN® tak kvalitní a na českém trhu mimořádně úspěšné. Stojí za tím pozoruhodný příběh muže, jehož jméno je v bodybuildingu pojmem. Tím mužem je Pavel Samek. Pod jeho dohledem se PROM-IN® během posledních let stal štikou českého trhu s doplňky stravy, vitamíny a minerály. Promyšlená a cílevědomá práce Pavla Samka, mistra Evropy v klasické kulturistice je znát na každém výrobku firmy. Tento respektovaný výživový poradce a trenér, který mimo jiné aktivně přednáší a publikuje, je podepsán také pod skvělou snídaňovou kaší Low Carb Protein Mash od značky PROM-IN®.  Základ produktu tvoří instantní kaše z ovsa a kukuřice, syrovátkový CFM protein, micelární kasein a instantní rýžová kaše. S obsahem cukru pouhých 1,4 % se jedná o vynikající variantu zdravé snídaně.  Low Carb Protein Mash je ideální smíchat s horkou vodou a minutku či dvě nechat odstát. Výsledný pokrm je jemný, chuťově plný, velmi vydatný a záleží jen na vás, zda zvolíte osvědčenou kombinaci čokoláda – kokos, klasiku jablko – skořice nebo báječnou hrušku.  Chybu neuděláte ani s jednou a na tuto výbornou teplou snídani už nedáte dopustit.    

RageFitness – příjemné překvapení z Opavy

Je tomu asi dva roky, když se do té doby nenápadná česká firma RageFitness přidala k souboji o zákazníka s vlastní verzí zdravé snídaňové kaše. Komplexní snídaňová kaše pod názvem Breakfast se na trhu objevila ve třech chuťových alternativách a první zákazníci začali objevovat kouzlo této novinky. A spokojených strávníků přibývalo. Kdo jednou kaši Breakfast ochutnal, chtěl si ji koupit znovu. Úspěch firmu RageFitness přiměl přehodnotit původní strategii. Z mikro-výroby se stala malo-výroba a dnes už se jedná o potravinářskou manufakturu rodinného typu, která postupně rozšiřuje výrobní kapacity. Pro snídaňovou kaši Breakfast od RageFitness se nejlépe hodí popis, že je nekomplikovaná, zdravá, poctivá, a především nutričně a chuťově vynikající. A právě poctivost v přístupu se firmě vyplácí. V RageFitness nesázejí na pompézní reklamu, dechberoucí obaly, ani doporučení celebrit. Díky průhlednému obalu si zákazník udělá velmi dobrou představu o složení výrobku, aniž by musel luštit přesné údaje uvedené na zadní straně. A protože na první pohled sám vidí, co tato snídaňová kaše obsahuje, dokáže lépe odhadnout, zda mu bude chuťově vyhovovat. Ověřené spojení instantní rýžové kaše, CFM proteinového koncentrátu, bezlepkových ovesných vloček a psyllia výrobce doplňuje pečlivě vybraným lyofilizovaným ovocem. 

V původní verzi nazývané Breakfast Original najdete mimo jiné kousky mrazem sušených malin, černého rybízu, borůvek či prášek z drcených jahod. V chuťové variantě poeticky nazvané Chocolate Heaven potom kakaový prášek v RAW BIO kvalitě, strouhaný kokos nebo chia semínka. Poslední z trojice skvělých snídaňových kaší Breakfast se jmenuje Tropical a chuti dominuje banán, kokos (mimořádně bohatý na vitamíny) a mango, doplněný o mandlové lupínky. Všechny tři kaše Breakfast od RageFitness je možné smíchat s horkou vodou či ohřátým mlékem a výsledná chuť vás nadchne. Breakfast s vysokým obsahem vlákniny, kvalitou obsaženého proteinu a výtečným poměrem bílkovin, vitamínů, zdravých tuků a sacharidů se bezesporu řadí mezi to vůbec nejlepší, co lze při výběru snídaňové či svačinové kaše na našem trhu koupit. 

Sofiina volba aneb teplou či studenou?  

Každý z výrobců snídaňových kaší nabízí trochu odlišný přístup a v tom spočívá kouzlo výběru. Na své si může přijít každý, kdo dbá na své zdraví, vyhýbá se neuvážené konzumaci nevhodných a zatěžujících potravin a uvědomuje si, jak důležité je pro jeho organizmus jíst kvalitně a dopřát tělu to co opravdu potřebujebílkoviny, vlákninu, sacharidy a zdravé tuky. Preferujete-li studenou kaši, nejspíš si vyberte legendární a detailně vychytaný Break! od firmy EXTRIFIT®. Když se důsledně vyhýbáte cukru a máte rádi teplou snídaňovou kaši, zřejmě zvolíte PROM-IN® a jejich skvělý Low Carb Protein Mash. A pokud chcete vyzkoušet něco nového a vaše volba padne na báječný Breakfast od RageFitness, určitě nebudete litovat. 

Abychom si to shrnuli – bude-li to jen trochu možné, nikdy nevynechávejte snídani. Volte takový druh stravy a v takovém množství, které odpovídá vašim nutričním potřebám, tělesné váze a zátěži, které vystavujete svůj organizmus. Berte jídlo jako radost, potěšení. Vyhýbejte se jídlům plným cukrů, nadbytečných konzervantů, škodlivých tuků a přidaných balastních látek. Nezapomínejte pravidelně pít, v průběhu dne konzumujte pestrou stravu a najděte si čas na pravidelný aktivní pohyb. Bez něj to zkrátka nejde. 

 

Kompletní nabídku snídaňových kaší EXTRIFIT® PROM-IN® a RageFitness naleznete zde.

Michael Anděl

DAFIT Team       

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení