Zdravý životní styl

Energetická bilance a rovnováha – je kalorie jako kalorie?

Z pohledu zdrojů je výživa: ,,Příjem potravy, který je nastaven ve vztahu k dietním potřebám těla. Správná výživa je adekvátní zdravá výživa přizpůsobená potřebám těla s přiměřenou, ale dostatečnou fyzickou aktivitou“ To je základní kámen dobrého zdraví. A to, jak se naše tělo cítí uvnitř, se odráží i na tom, jak vypadá zvenčí. To nezní složitě, že? A stejně si to občas zbytečně komplikujeme.

Na internetu můžeme najít spoustu užitečných, ale občas i hodně neužitečných rad, které nám mohou pomoci na cestě za vysněným cílem, ať už je jakýkoli. Mějme ale na paměti, že ani ten nejlepší návod nebude fungovat, když nezapojíme selský rozum a nebudeme se řídit především svým pocitem a naslouchat potřebám našeho těla.

ROVNOVÁHA.

Co rovnováha vlastně znamená? Jak vypadá? Jak si ji vyložit?

Zde funguje pravidlo 80/20. Tohle pravidlo nám krásně říká, že 80% času bychom měli jíst zdravá, vyvážená, nutričně plnohodnotná jídla a zbylých 20% si můžeme dopřát nějakou tu neřest. Záleží jen na nás, jestli to uděláme v horizontu měsíce, týdne, nebo dne.

Omezování ještě nikdy nikomu neprospělo. Je hloupost zakazovat si něco, co máme rádi jenom proto, že nám někdo řekl, že je to nezdravé, a že se po tom tloustne. No a? Není to přeci to jediné, co jíme.

Občasné zařazení potravin čistě pro naše potěšení nám pomůže:

  • Zmírnit naše touhy a chutě po něčem ,,zakázaném“
  • Vyhnout se začarovanému kruhu znovu začínání a znovu selhávání
  • Udělat naše stravování dlouhodobě udržitelné
  • Udržet nás socializované
  • Vyhnout se nárazovému přejídání

Přílišná konzumace potravin čistě pro naše potěšení má za následek:

  • Nedostatečný příjem/poměr makro a mikro živin
  • Snížení pocitu sytosti a zvýšení pocitu hladu
  • Celkově špatný zdravotní stav, obezitu a s ní spojené komplikace

Energetická bilance – aneb v jednoduchosti je krása  

Kalorie měří, kolik energie je potřeba k zahřátí 1 g vody na 1 stupeň Celsia. To je celé. Tečka.

Nejsou kalorie zlé a kalorie dobré a rozhodně nedefinují co je zdravé více a co méně.

Kalorie je prostě jen kalorie.

Když poskytneme našemu tělu více energie než ve skutečnosti potřebuje, dostáváme se do KALORICKÉHO NADBYTKU.  Přebytečná, nevyužitá energie se v těle automaticky uloží v různých nežádoucích podobách (nejčastěji ve formě tuků). To způsobuje přibírání na váze.

Poskytneme-li našemu tělu méně energie než ve skutečnosti potřebuje, dostáváme se do KALORICKÉHO DEFICITU. Tělo je nuceno si zbylou energii, kterou nedostává ve stravě brát ze zásob uložených v organismu a dochází k hubnutí.

Jídlo je samozřejmě i něco mnohem více, než jen kalorie! Obsahuje životu důležité vitamíny, minerální látky, vlákninu, esenciální mastné kyseliny. Jednotlivé složky se mohou v různých potravinách značně lišit.

Je kalorie jako kalorie?

  • 1 větší jablko obsahuje cca 200 kcal.
  • Dvě malé sušenky obsahují také přibližně 200 kcal.

Ano, kalorie je sice jako kalorie. To ale neznamená, že ty dvě dané potraviny jsou totožné a dodají našemu tělu stejné živiny. Zatímco jablíčko dodá našemu tělu komplexní sacharidy, vitamíny, minerální látky a zasytí nás na delší dobu, dvě malé sušenky dodají našemu tělu kromě uspokojení chutí v podstatě jen bílý cukr, ztužený rostlinný tuk, pěknou řádku éček, umělých barviv, sladidel a jiných dochucovadel.

No, volba je na Tobě!

Zdravé dobroty a doplňky stravy najdete na DAFIT.cz

TEREZA - DAFIT tým

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení