Zdravý životní styl

Úskalí ztráty tělesného tuku u žen

Ptáte se, jak zhubnout tuk v oblasti břicha? Co cvičit a jíst, aby zmizely ty proklaté boky? Cvičíte, jíte zdravě, ale ty stehna se vás stále drží?

Na tyto otázky je jednoduchá odpověď - při hubnutí si bohužel nikdy nemůžeme vybrat, z jaké partie bude tuk zrovna mizet. Tuk mizí vždy lokálně a postupně z celého těla za pomoci vhodně upravené stravy, rozumného kalorického deficitu a pohybové aktivity. Na rozdíl od svalů, které cíleně a vědomě posilovat umíme, tuk je tvrdohlavější a bude tam, kde se mu líbí a jak dlouho se mu tam líbí. Každá žena má nějakou rizikovou partii, se kterou není stoprocentně spokojená. Riziková partie však paradoxně většinou mizí jako poslední. To může být pro většinu žen velmi demotivující. My ale musíme být silné, mít vůli a vytrvat. Nebo jednoduše přijmout fakt, že nějaké ty ženské křivky nám zkrátka sluší a patří k nám! Všichni se ptají, jak se tuku zbavit. Já Vám dám naopak pár důvodů, proč si alespoň nějaký ten tuk ponechat 

V BOJI PROTI TUKU

Je považován za nepřítele a je proti němu vedena třetí světová válka – TUK. Na každém rohu najdete rady, jak se ho efektivně a trvale zbavit. Benefity eliminace nadbytku tělesného tuku všichni známe, takže se v nich pitvat nemusíme. Nicméně si připomeňme, že udržovat v těle rozumné procento tuku je prevencí vzniku spousty civilizačních onemocnění, jakými jsou například diabetes mellittus 2. typu, vysoký krevní tlak, cholesterol, obezita, srdečně-cévní onemocnění a jiné. Nemluvě o tom, že lidé s nadváhou či obezitou nesou hůře onemocnění již přes rok skloňované ve všech pádech. Ale pojďme se tedy spíše podívat na to, jaká úskalí číhají na ženu, která to s hubnutím a ztrátou tělesného tuku naopak přežene, a jestli náhodou není ten tuk v těle ženy nepostradatelný.

K ČEMU TUKY SLOUŽÍ

Tuky jsou základní složkou lidské potravy a nejvydatnějším zdrojem energie - víme. Díky nim se nám v těle správně vstřebávají vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K). Zajišťují hormonální rovnováhu těla a jsou součástí všech buněk v organismu, i nervové tkáně. Podílejí se také na funkci kůže, srážení krve a protizánětlivých procesech. 

Například takový mozek je ze 70% tvořen tukem, takže logicky jako první stagnuje, když mu tuk z jídelníčku a následně i ze zásob uložených v organismu vezmeme. To se poté projeví výraznější neschopností soustředit se a zapomínáním. Žádný zdravě vypadající člověk nemůže mít moc nízké procento tuku v těle. Tuk je za pomoci správných vitamínů nositelem krásy našich vlasů, kůže a nehtů.

ŽENY MAJÍ PŘÍROZENĚ VÍCE TUKU, NEŽ MUŽI

Je to naprosto logické. Ženské tělo je vyvinuté tak, aby ochránilo nejen ženu, ale i dítě. A to nejen v těhotenství. Mít zdravé procento tuku je důležité jak pro ženu, která se chystá otěhotnět, tak pro ženu, která je již těhotná nebo porodila. Po porodu se tělo dává dohromady a pracuje na tvorbě mléka pro miminko. Tuk také udržuje správný stav ženského zdraví v podobě pravidelné menstruace. Právě ztráta nebo nepravidelnost v menstruaci je nejčastějším signálem, že něco není v pořádku. Tělo zkrátka při strádání vypne procesy, které nejsou životně důležité a soustředí se na základní funkce pro přežití. V důsledku menstruace a těhotenství mají ženy více enzymů pro ukládání tuku a méně pro jejich spalování. Navíc i ženský hormon estrogen přirozeně aktivuje tyto enzymy a způsobuje jejich množení. Nedává proto smysl porovnávat procento tuku v těle ženy s procentem tuku muže.

PODKOŽNÍ VS. VISCERÁLNÍ

Existují dva druhy tuku – podkožní je na první pohled viditelný.  Po estetické stránce nám sice moc nelichotí, ale není až tak zdravotně nebezpečný. Dalším druhem je tuk viscerální (vnitřní). Tento tuk se ukládá v oblasti dutiny břišní, za bránicí. Hoví si mezi orgány, způsobuje ztučnění tkáně, tlačí na orgány a zatěžuje srdíčko. Varovnými signály, že máme moc vnitřního tuku nám může být například zvýšená hladina LDL cholesterolu, vysoký krevní tlak nebo diabetes mellitus 2. typu.

KDYŽ JE TUKU MÁLO

Pro optimální zdraví by mělo tělo dospělé ženy obsahovat 14 - 21 % tuku do 30 let, 15 - 23 % do 50 let a 16 - 25 % ve věku 50+. V případě, že se náš organismus budeme snažit dostat pod spodní hranici 14 % nebo ještě o pár procent níže, nemůžeme se divit, že se dostaví:

  • Dlouhodobá únava, vyčerpání, malátnost
  • Náladovost a podrážděnost
  • Migrény
  • Nízký krevní tlak
  • Špatná kvalita vlasů, nehtů a kůže
  • Neschopnost soustředit se
  • Nepravidelná menstruace
  • Ztráta menstruace

BEZ TUKU TO NEJDE A NEMUSÍ JÍT!

Tuk je nositelem chuti a jídlo je přeci požitek a společenská záležitost, tak proč si ho upírat? Zaměřte se na správnou volbu tuků. Do kuchyně zařaďte například olivový, kokosový, nebo avokádový olej.  Vyhýbejte se jídlům z fastfoodů, vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, instantním pokrmům a sladkým zákuskům s tučnými krémy. Není to o tom, že se ve Vašem jídelníčku už nikdy neobjeví větrník z odpalovaného těsta s máslovým krémem. Je to o tom, že si častěji jako dezert dáte jogurt s ovocem a do oblíbené cukrárny zajdete jednou za čas. ZDE najdete různé dobroty a dochucovadla, díky kterým nemusíte mít žádné výčitky! 

A pamatujte - váha je jen číslo. V žádném případě neudává naší hodnotu ani krásu! :)

TEREZA - DAFIT tým

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení