Zdravý životní styl

TAK TOHLE SI VYPIJETE! - Stručný průvodce funkčními nápoji

O problematice energetických drinků, jejich vhodnosti, účelu, přínosu a případných rizicích spojených s jeho konzumací, se za poslední roky napsalo tolik slov, že proti tomu Tolstého epos Vojna a mír vypadá jako stručná příručka pro používání toaletního papíru. V dnešním článku se jim podíváme na zoubek a abychom měli srovnání, přidáme k nim karnitinové nápoje, „zdravou“ kolu, isotonické drinky, vitamínový nápoj a opravdovou legendu mezi přírodními kyselkami. Zkrátka zjistíme, jaké funkční nápoje je vhodné si koupit, k čemu se hodí a co od nich můžeme očekávat. Jdeme na to.   

Plechov(kov)á energie aneb jak naplnit životní očekávání

Život každého z nás je založen na prvku očekávání. Nejprve od nás rodiče čekají, že budeme brzy chodit, mluvit, a svou roztomilostí okouzlovat sousedy a příbuzenstvo. Potom se od nás čeká, že budeme znamenití ve škole, nejlepší ve sportu a brilantní ve hře na hoboj. Později se očekávání našeho okolí zaměří na proces výběru ideálního životní partnera (na pohlaví tolik nesejde), pocházejícího samozřejmě z dobré rodiny. Vrchol křivky očekávání ovšem nastává s nástupem do zaměstnání. Akcionáři, ředitelé, přímí nadřízení, kolegové, dodavatelé, obchodní partneři, ti všichni od nás očekávají, že budeme dokonalí, výkonní, loajální, aktivní, produktivní, levní, a že budeme mít neustále skvělou náladu. Jenže přiznejme si to, každý den to zkrátka nejde. Občas jsme unavení, bez energie, nevyspalí, přejedení, demotivovaní či prostě jen líní. V takovou chvíli máme dvě možnosti. Vzít si na zbytek dne volno nebo se pokusit rychle se vzpamatovat. První, co bude nutné udělat, je zvednout zadek ze židle, projít se, protáhnout, nadýchnout čerstvého vzduchu a opláchnout si obličej studenou vodou. Takto občerstveni se pak můžeme znovu vypnout k očekávanému výkonu. No a kdyby to přece jen nezafungovalo na 100 %, přichází chvíle na to sáhnout do lednice a vytasit plechového pomocníka. Energetický nápoj. K dispozici je jich pěkná řádka, vyjmenujme si proto jen ty nejlepší.

Trojitá dávka švédské energie

Produkty švédské značky PRO!BRANDS® jsou obecně známé tím, že neobsahují žádný přidaný cukr. Pro dochucení nápojů používají výhradně ověřená umělá sladidla, která zbytečně nezatěžují organizmus. Funkčnost nápoje zajišťuje přesně 105 mg kofeinu, což odpovídá dávce kofeinu, kterou přijmete vypitím jednoho a půl šálku espressa. Většina z řady energetických drinků PRO!BRANDS® má navíc vysoký obsah esenciálních aminokyselin s rozvětveným řetězcem (BCAA) -valinu, leucinu a isoleucinu. Osvěžující nápoje PRO!BRANDS® pak díky kombinovanému působení kofeinu a aminokyselin fungují nejen jako energizér, ale zároveň působí na rychlou opravu svalových vláken a pomáhají při regeneraci po cvičení. To je důvod, proč se hodí zejména pro sportovce a jako doplněk stravy po fyzické zátěži. Energetické nápoje PRO!BRANDS® se nabízejí v neuvěřitelných 15 příchutích a vybrat si tak dokáže opravdu každý. Za zmínku stojí třeba vynikající chuť Mango, Meloun-Jahoda nebo mimořádněosvěžující Limetka.

Také značka NOCCO (No Carbs Company) pochází ze Švédska, třebaže se energetické nápoje pod touto značkou vyrábí u našich jižních sousedů v Rakousku. NOCCO najdete ve Švédsku téměř všude a patří mezi vůbec nejznámější značku energetických nápojů v celé Skandinávii. NOCCO patří do kategorie funkčních energetických nápojů s obsahem BCAA (v poměru leucine – valine – isoleucine 4:1:1) a silnou dávkou kofeinu. Kromě těchto látek obsahuje NOCCO extrakt ze zeleného čaje, celou řadu vitamínů a samozřejmě žádný cukr. Jedna plechovka vás dokáže díky 180 mg kofeinu pěkně nastartovat a v kombinaci se zmiňovanými aminokyselinami se jedná o energetický nápoj, který ocení všichni sportující a další fyzicky aktivní jedinci. NOCCO se nabízí v celkem pěti skvělých příchutíchCaribbean, Limón Del Sol, Tropické ovoce, Jablko a Jahoda

Třetí ze švédských firem, jejichž energetické nápoje patří mezi to vůbec nejlepší, co u nás lze v kategorii funkčních nápojů koupit, je moderní a progresivní značka CELSIUS®. Ani energetické drinky této značky neobsahují cukr, ovšem dávka kofeinu je velkorysá. 200 mg kofeinu v jedné plechovce činí celých 50 % maximální doporučené denní dávky, podle standardu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Kofeinem to u energetických drinků CELSIUS® ovšem zdaleka nekončí. CELSIUS® obsahuje také účinnou látku taurin. Ten může mít pozitivní vliv na koncentraci, činnost srdce, cév, nervového systému, podporovat prokrvení mozku a působit jako antioxidant, který pomáhá blokovat tvorbu volných radikálů. Když k tomu přidáme celou řadu vitamínů či zázvorový extrakt, dostaneme komplexní energetický nápoj, který je univerzálně použitelný v situacích, kdy nám dochází energie a potřebujeme povzbuzení. CELSIUS® je mimořádně úspěšný v USA, kde opakovaně získal prestižní ocenění, mimo jiné jako absolutně nejlepší funkční nápoj. Výrobce nabízí CELSIUS® v celkem 9 vynikajících příchutích, z nichž můžeme vaší pozornosti doporučit třeba znamenitou verzi s chutí Hrušky nebo Červeného pomeranče

Životabudiče made in Czech Republic

Funkční energetické nápoje vynikající kvality se naštěstí nevyrábí jenom v zahraničí. Opravdu skvělé dokáží připravit i čeští producenti. Příkladem mohou být funkční drinky známé tuzemské firmy Nutrend®.

Výrobek pod názvem Fat Direct je kombinovaným energetickým nápojem, fungujícím zároveň jako nakopávač a spalovač. Fat Direct se nabízí v příchuti Ostružina a neobsahuje žádný cukr.

Dalším energetickým nápojem značky Nutrend®, opět zcela bez cukru, je N1 Drink, který byl vyvinut jako před-tréninkový stimulant, přičemž díky spojení účinných látek kofeinu, taurinu, beta-alaninu, cholinu a L-argininu je vhodný i jako prostředek k dočasnému potlačení fyzické či psychické únavy.

Komplexním funkčním energetickým nápojem značky Nutrend® bez cukru je také drink BCAA Energy, obsahující základní aminokyseliny, kofein, taurin a řadu vitamínů, nabízený v příchutích Citrus-Acai a Tropical.

Pro ty z vás, kteří preferujete energetický nápoj s obsahem cukru, nabízí Nutrend® nesycený energetický nápoj s názvem Smash Energy Up ve verzi Gold nebo Cola. Ten obsahuje silnou dávku kofeinu a taurinu, pěknou porci argininu a řadu vitamínů. Existuje i ve verzi bez cukru, nazvané Smash Energy Up Green.

Pro doplnění elektrolytů je ideálním nápojem ISO Drinkx, který Nutrend® vyrábí v příchutích Citron, Cool, Pomeranč a Lesní ovoce. Tento výtečný isotonický nápoj je ideální při potřebě doplnění tekutin u všech fyzických aktivit. Rychle doplňuje minerální látky, díky použití disacharidu isomaltulózy se energie uvolňuje postupně a elektrolyty podporují rovnováhu tekutin v těle.

Posledním z výrobků Nutrend® je chuťově znamenitý Carnitine Activity Drink, ve kterém chybí cukr, ale rozhodně v něm nechybí účinné látky, které z něj dělají oblíbený nápoj sportovců – taurin, L-carnitin a samozřejmě kofein. Funguje výborně, a protože množství obsaženého kofeinu není nijak závratné, můžete během tréninku klidně vypít celou třičtvrtě litrovou lahev bez obav, že by vás přijaté množství kofeinu nenechalo večer usnout. V nabídce je celkem 13 skvělých příchutí a například levandule, meloun, mojito nebo mango-kokos, zejména jsou-li patřičně vychlazeny, patří mezi ty vůbec nejlahodnější energetické nápoje.       

V Čechách licenčně vyráběný energetický drink, vhodný pro doplnění rychlého cukru s obsahem kofeinu a taurinu se jmenuje HEAD®. Vychlazený chutná skvěle a hodí se pro každou příležitost, kdy potřebujete získat extra dávku energie a revitalizovat organismus. Výrobce energetický nápoj HEAD® nabízí v příchutích Original Blue, Classic a Exotic a nově také Classic Sugar Free, kde cukr nahradilo umělé sladidlo. Variantou k energetickým nápojům je řada výrobků HEAD® Sport Drink, která neobsahuje kofein ani taurin, ale velké množství potřebných minerálních látek a vitaminů, pomáhajících při zvýšeném fyzickém a sportovním výkonu, správné hydrataci a regeneraci organismu.

Další česká značka, vyrábějící sycené nápoje pro aktivní životní styl se jmenuje NERO® a vyrábí nealkoholické ochucené nápoje Vitamin Drink s obsahem cukru a sladidel, obohacené o vitamíny a minerální látky. Tento nápoj v příchutích pomeranč, malina, citron a borůvka chutná výborně a díky svému složení přispívá k hydrataci organismu a snížení únavy. 

V málokterém přehledu doplňků stravy může chybět špičková česká značka EXTRIFIT®. Ani u energetických nápojů tomu není jinak. V případě karnitinového nápoje CARNIFRESH® se ovšem nejedná o klasický funkční energetický drink. Jak sám název napovídá, jedná se primárně o nápoj s vysokým obsahem L-karnitinu, doplněný vysokou dávku minerálů, zejména hořčíku a chrómu. To vše je podpořeno přiměřenou dávkou kofeinu (100 mg). Nápoj CARNIFRESH® od značky EXTRIFIT® neobsahuje přidaný cukr a jeho chuť je velmi zajímavá, ať už si vyberete příchuť višeň, hroznové víno, ananas, meloun, malina, pomeranč, citron-limetka nebo bezinka. A funguje opravdu náramně.

Green Cola - Wunder aus Deutschland

Green Cola, tedy zelená kola z Německa, je skutečně takovým malým zázrakem. Možná úplně nepatří mezi energetické nápoje, ale jedno je jisté. Jedná se o jedinou cola, kterou můžete pít bez výčitek. Jako sladidlo se v ní nepoužívá cukr, ale výhradně stévie a sukralóza a obsažený kofein je extrahován ze zelených kávových zrn. Green Cola neobsahuje problematický aspartam, acesulfam, konzervanty ani cyklamáty. Vychlazená Green Cola chutná naprosto úžasně a jedná se o zcela originální, osvěžující kofeinový nízkoenergetický nápoj, který je vynikající volbou pro všechny milovníky coly, včetně těch, kteří mají dietní omezení.

Nejlepší nakonec? Rozhodnutí je na vás ...  

Posledním drinkem, o kterém se chceme zmínit, je legenda mezi nápoji, která se v našich zemích pije už více než 350 let. Není příliš lahodná, nevypadá tak úžasně jako vychvalované nápoje z televizních reklam a málokdo vám ji nabídne na návštěvě, abyste uhasili žízeň něčím chuťově výjimečným. Přesto se jedná o nápoj, který ve své kategorii patří mezi absolutně nejlepší na světě. Modří už vědí? Tento skvost se jmenuje Bílinská kyselka. Pramení v Českém středohoří u města Bíliny a je čerpána z hloubky 190,8 m. Stáčí se zcela bez úprav při teplotě vyvěrající vody 8-10 °C a má mimořádně vysokou koncentraci léčivých minerálních látek. Najdeme v ní prospěšné kationty, zejména sodík, draslík, vápník, hořčík a železo, z aniontů potom chlorid, síran, fluorid a hydrogenuhličitan. Vysoká koncentrace přírodního CO2 dělá z Bílinské kyselky přirozeně perlivý nápoj, který kudy teče, tudy léčí. Jako protipól tradičních energetických drinků je Bílinská kyselka doslova balzámem pro celé tělo. Důkladně neutralizuje kyselost žaludku a její pravidelná konzumace patří bez přehánění mezi to nejlepší, a přitom nejjednodušší, co pro své zdraví můžete udělat.  

Co tedy pít a kdy 

Pomineme-li slavnou Bílinskou kyselku, pak funkční energetické drinky, o kterých jsme si pověděli, mají svůj význam a fungují skutečně znamenitě. Křídla vám z nich sice nenarostou, ale dostanete dávku energie, která vám spolehlivě pomůže překonat ospalost, obnovit ztracené pracovní tempo nebo najít sílu na dokončení rozdělané práce. Také vás mohou povzbudit k prodloužení sportovního výkonu, osvěžit před fyzicky náročnou činností nebo vám prostě dodají vzpruhu, povzbudí a zlepší náladu. A to není málo.

Potřebujeme kázání nebo máme vlastní rozum?    

Jako ve všech případech, kdy mluvíme o vlivu doplňků stravy, i tady platí, že rozhodujícím faktorem je přiměřenost. Maximální doporučená denní dávka kofeinu u zdravého dospělého, vážícího 70 kg je 400 mg. Od této číslovky se odvíjí vše ostatní. Můžete denně vypít pět šálků kávy, nebo vypít energetické nápoje obsahující stejné množství kofeinu (ideálně však ne najednou) a žádné negativní zdravotní dopady by se neměly objevit. Nejdůležitější je však přijímat jen takové množství kofeinu a jiných účinných látek, o kterém bezpečně víte, že je vaše tělo zvládne. Vypít rychle za sebou několik energetických drinků, zapít je alkoholem a být přitom na přímém slunci, je nejlepší cestou, jak si zadělat na pořádný zdravotní problém. Vyhněte se kofeinu, pokud jste nezletilí, těhotní či kojící, nebo všechno dohromady. Dodržujte pitný režim a vezměte prosím na vědomí, že konzumace žádného doplňku stravy nenahrazuje pestrou stravu. Žijete-li aktivně a zdravě, není důvod, abyste se pod vlivem samozvaných expertů a mravokárců, kterých je plný internet, energetickým nápojům vyhýbali. Stačí používat zdravý rozum a konzumovat je s rozvahou.

Energetické nápoje, sportovní drinky, Green Colu a Bílinskou kyselku najdete zde.

Michael Anděl

DAFIT Team    

 

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

 TAK TOHLE SI VYPIJETE!

Stručný průvodce funkčními nápoji

O energetických drincích, jejich vhodnosti, účelu, přínosu a případných rizicích spojených s jeho konzumací se za poslední roky napsalo tolik slov, že proti tomu Tolstého epos Vojna a mír vypadá jako stručná příručka pro používání toaletního papíru. V dnešním článku se jim podíváme na zoubek a abychom měli srovnání, přidáme k nim karnitinové nápoje, „zdravou“ kolu, isotonické drinky, vitamínový nápoj a opravdovou legendu mezi přírodními kyselkami. Zkrátka zjistíme, jaké funkční nápoje je vhodné si koupit, k čemu se hodí a co od nich můžeme očekávat. Jdeme na to.

Plechov(kov)á energie aneb jak naplnit životní očekávání

Život každého z nás je založen na neustálém očekávání. Nejprve od nás rodiče čekají, že budeme brzy chodit, mluvit a svou roztomilostí okouzlovat sousedy a příbuzenstvo. Potom se od nás čeká, že budeme znamenití ve škole, nejlepší ve sportu a brilantní ve hře na hoboj. Později se očekávání našeho okolí zaměří na proces výběru ideálního životní partnera (na pohlaví tolik nesejde), pocházejícího samozřejmě z dobré rodiny. Vrchol křivky očekávání ovšem nastává s nástupem do zaměstnání. Akcionáři, ředitelé, přímí nadřízení, kolegové, dodavatelé, obchodní partneři, ti všichni od nás očekávají, že budeme dokonalí, výkonní, loajální, aktivní, produktivní, levní a že budeme mít neustále skvělou náladu. Jenže přiznejme si to, každý den to zkrátka nejde. Občas jsme unavení, bez energie, nevyspalí, přejedení, demotivovaní či prostě jen líní. V takovou chvíli máme dvě možnosti. Vzít si na zbytek dne volno, nebo se pokusit rychle se vzpamatovat. První, co bude nutné udělat, je zvednout zadek ze židle, projít se, protáhnout, nadýchnout čerstvého vzduchu a opláchnout si obličej studenou vodou. Takto občerstveni pak můžeme znovu podávat očekávaný výkon. No a kdyby to přece jen nezafungovalo na 100 %, přichází chvíle na to sáhnout do lednice a vytasit plechového pomocníka. Energetický nápoj. K dispozici je jich pěkná řádka, vyjmenujme si proto jen ty nejlepší.

Trojitá dávka švédské energie

Produkty švédské značky PRO!BRANDS® jsou obecně známé tím, že neobsahují žádný přidaný cukr. Pro dochucení nápojů používají výhradně ověřená umělá sladidla, která zbytečně nezatěžují organismus. Funkčnost nápoje zajišťuje přesně 105 mg kofeinu, což odpovídá dávce kofeinu, kterou přijmete vypitím jednoho a půl šálku espressa. Většina z řady energetických drinků PRO!BRANDS® má navíc vysoký obsah esenciálních aminokyselin s rozvětveným řetězcem (BCAA) - valinu, leucinu a isoleucinu. Osvěžující nápoje PRO!BRANDS® tedy díky kombinovanému působení kofeinu a aminokyselin fungují nejen jako energizér, ale zároveň urychlují opravu svalových vláken a pomáhají při regeneraci po cvičení. To je důvod, proč se hodí zejména pro sportovce a jako doplněk stravy po fyzické zátěži. Energetické nápoje PRO!BRANDS® se nabízejí v neuvěřitelných 15 příchutích a vybrat si tak dokáže opravdu každý. Za zmínku stojí třeba vynikající chuť Mango, Meloun-Jahoda nebo mimořádněosvěžující Limetka.

Také značka NOCCO (No Carbs Company) pochází ze Švédska, třebaže se energetické nápoje pod touto značkou vyrábí u našich jižních sousedů v Rakousku. NOCCO najdete ve Švédsku téměř všude a patří mezi vůbec nejznámější značku energetických nápojů v celé Skandinávii. NOCCO patří do kategorie funkčních energetických nápojů s obsahem BCAA (v ideálním poměru leucine – valine – isoleucine 4:1:1) a silnou dávkou kofeinu. Kromě těchto látek obsahuje NOCCO extrakt ze zeleného čaje, celou řadu vitamínů a samozřejmě žádný cukr. Jedna plechovka vás dokáže díky 180 mg kofeinu pěkně nastartovat a v kombinaci se zmiňovanými aminokyselinami se jedná o energetický nápoj, který ocení všichni sportující a další fyzicky aktivní jedinci. NOCCO se nabízí v celkem pěti skvělých příchutíchCaribbean, Limón Del Sol, Tropické ovoce, Jablko a Jahoda.

Třetí ze švédských firem, jejichž energetické nápoje patří mezi to vůbec nejlepší, co u nás lze v kategorii funkčních nápojů koupit, je moderní a progresivní značka CELSIUS®. Ani energetické drinky této značky neobsahují cukr, ovšem dávka kofeinu je velkorysá. 200 mg kofeinu v jedné plechovce činí celých 50 % maximální doporučené denní dávky, podle standardu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Kofeinem to u energetických drinků CELSIUS® ovšem zdaleka nekončí. CELSIUS® obsahuje také účinnou látku taurin. Ten může mít pozitivní vliv na koncentraci, činnost srdce, cév, nervového systému, podporovat prokrvení mozku a působit jako antioxidant, který pomáhá blokovat tvorbu volných radikálů. Když k tomu přidáme celou řadu vitamínů či zázvorový extrakt, dostaneme komplexní energetický nápoj, který je univerzálně použitelný v situacích, kdy nám dochází energie a potřebujeme povzbuzení. CELSIUS® je mimořádně úspěšný v USA, kde opakovaně získal prestižní ocenění, mimo jiné jako absolutně nejlepší funkční nápoj. Výrobce nabízí CELSIUS® drink v celkem 9 vynikajících příchutích, z nichž můžeme vaší pozornosti doporučit třeba znamenitou verzi s chutí Hrušky nebo Červeného pomeranče.

Životabudiče made in Czech Republic

Funkční energetické nápoje vynikající kvality se naštěstí nevyrábí jenom v zahraničí. Opravdu skvělé dokáží připravit i čeští producenti. Příkladem mohou být funkční drinky známé tuzemské firmy Nutrend®.

Výrobek pod názvem Fat Direct je kombinovaným energetickým nápojem fungujícím zároveň jako nakopávač a spalovač. Fat Direct se nabízí pouze v příchuti Ostružina a neobsahuje žádný cukr.

Dalším energetickým nápojem značky Nutrend®, opět zcela bez cukru, je N1 Drink, který byl vyvinut jako před-tréninkový stimulant, přičemž díky spojení účinných látek kofeinu, taurinu, beta-alaninu, cholinu a L-argininu je vhodný i jako prostředek k dočasnému potlačení fyzické či psychické únavy.

Komplexním funkčním energetickým nápojem značky Nutrend® bez cukru je také drink BCAA Energy, obsahující základní aminokyseliny, kofein, taurin a řadu vitamínů, nabízený v příchutích Citrus-Acai a Tropical.

Pro ty z vás, kteří preferujete energetický nápoj s obsahem cukru, nabízí Nutrend® nesycený energetický nápoj s názvem Smash Energy Up ve verzi Gold nebo Cola. Ten obsahuje silnou dávku kofeinu a taurinu, pěknou porci argininu a řadu vitamínů. Existuje i ve verzi bez cukru, nazvané Smash Energy Up Green.

Pro doplnění elektrolytů, tedy ionizované formy minerálů, které odchází z těla během pocení, je ideálním nápojem ISO Drinkx, který Nutrend® vyrábí v příchutích Citron, Cool, Pomeranč a Lesní ovoce. Tento výtečný isotonický nápoj je ideální při potřebě doplnění tekutin u všech fyzických aktivit. Rychle doplňuje minerální látky, díky použití disacharidu isomaltulózy se energie uvolňuje postupně a elektrolyty podporují rovnováhu tekutin v těle.

Posledním z výrobků Nutrend® je chuťově znamenitý Carnitine Activity Drink, ve kterém chybí cukr, ale rozhodně v něm nechybí účinné látky, které z něj dělají oblíbený nápoj sportovců – taurin, L-carnitin a samozřejmě kofein. Funguje výborně, a protože množství obsaženého kofeinu není nijak závratné, můžete během tréninku klidně vypít celou třičtvrtě litrovou láhev bez obav, že by vás přijaté množství kofeinu nenechalo večer usnout. V nabídce je celkem 13 skvělých příchutí a například Levandule, Meloun, Mojito nebo Mango-Kokos, zejména jsou-li patřičně vychlazeny, patří mezi ty vůbec nejlahodnější energetické nápoje.

V licenci vyráběný energetický drink, vhodný pro doplnění rychlého cukru s obsahem kofeinu a taurinu, se jmenuje HEAD®. Vychlazený chutná skvěle a hodí se pro každou příležitost, kdy potřebujete získat extra dávku energie a revitalizovat organismus. Výrobce energetický nápoj HEAD® nabízí v příchutích Original Blue, Classic a Exotic a nově také Classic Sugar Free, kde cukr nahradilo umělé sladidlo. Variantou k energetickým nápojům je řada výrobků HEAD® Sport Drink, která neobsahuje kofein ani taurin, ale velké množství potřebných minerálních látek a vitaminů, pomáhajících při zvýšeném fyzickém a sportovním výkonu, správné hydrataci a regeneraci organismu.

Další česká značka, vyrábějící sycené nápoje pro aktivní životní styl se jmenuje NERO®. Produkuje nealkoholické ochucené nápoje Vitamin Drink s obsahem cukru a sladidel, obohacené o vitamíny a minerální látky. Tento nápoj v příchutích Pomeranč, Malina, Citron a Borůvka chutná výborně a díky svému složení přispívá k hydrataci organismu a snížení únavy.

V málokterém přehledu doplňků stravy může chybět špičková česká značka EXTRIFIT®. Ani u energetických nápojů tomu není jinak. V případě karnitinového nápoje CARNIFRESH® se ovšem nejedná o klasický funkční energetický drink. Jak sám název napovídá, jedná se primárně o nápoj s vysokým obsahem L-karnitinu, doplněný vysokou dávku minerálů, zejména hořčíku a chrómu. To vše je podpořeno přiměřenou dávkou kofeinu (100 mg). Nápoj CARNIFRESH® od značky EXTRIFIT® neobsahuje přidaný cukr a jeho chuť je velmi zajímavá, ať už si vyberete příchuť Višeň, Hroznové víno, Ananas, Meloun, Malina, Pomeranč, Citron-Limetka nebo Bezinka. A funguje opravdu náramně.

Green Cola - Wunder aus Deutschland

Green Cola, tedy zelená cola z Německa, je skutečně takovým malým zázrakem. Možná úplně nepatří mezi energetické nápoje, ale jedno je jisté. Jedná se o jedinou cola, kterou můžete pít bez výčitek. Jako sladidlo se v ní nepoužívá cukr, ale výhradně stévie a sukralóza, a obsažený kofein je extrahován ze zelených kávových zrn. Green Cola neobsahuje problematický aspartam, acesulfam, konzervanty ani cyklamáty. Vychlazená Green Colachutná naprosto úžasně a jedná se o zcela originální, osvěžující kofeinový nízkoenergetický nápoj, který je vynikající volbou pro všechny milovníky coly, včetně těch, kteří mají dietní omezení.

Nejlepší nakonec? Rozhodnutí je na vás ...

Posledním drinkem, o kterém se chceme zmínit, je legenda mezi nápoji, která se v našich zemích pije už více než 350 let. Není příliš lahodná, nevypadá tak úžasně jako vychvalované nápoje z televizních reklam a málokdo vám ji nabídne na návštěvě, abyste uhasili žízeň něčím chuťově výjimečným. Přesto se jedná o nápoj, který ve své kategorii patří mezi absolutně nejlepší na světě. Modří už vědí? Tento skvost se jmenuje Bílinská kyselka. Pramení v Českém středohoří u města Bíliny a je čerpána z hloubky 190,8 m. Stáčí se zcela bez úprav při teplotě vyvěrající vody 8-10 °C a má mimořádně vysokou koncentraci léčivých minerálních látek. Najdeme v ní prospěšné kationty, zejména sodík, draslík, vápník, hořčík a železo, z aniontů potom chlorid, síran, fluorid a hydrogenuhličitan. Vysoká koncentrace přírodního CO2 dělá z Bílinské kyselky přirozeně perlivý nápoj, který kudy teče, tudy léčí. Jako protipól tradičních energetických drinků je Bílinská kyselka doslova balzámem pro celé tělo. Důkladně neutralizuje kyselost žaludku a její pravidelná konzumace patří bez přehánění mezi to nejlepší, a přitom nejjednodušší, co pro své zdraví můžete udělat.

Co tedy pít a kdy

Pomineme-li slavnou Bílinskou kyselku, pak funkční energetické drinky, o kterých jsme si pověděli, mají svůj význam a fungují skutečně znamenitě. Křídla vám z nich sice nenarostou, ale dostanete dávku energie, která vám spolehlivě pomůže překonat ospalost, obnovit ztracené pracovní tempo nebo najít sílu na dokončení rozdělané práce. Také vás mohou povzbudit k prodloužení sportovního výkonu, osvěžit před fyzicky náročnou činností nebo vám prostě dodají vzpruhu, povzbudí a zlepší náladu. A to není málo.

Potřebujeme kázání nebo máme vlastní rozum?

Jako ve všech případech, kdy mluvíme o vlivu doplňků stravy, i tady platí, že rozhodujícím faktorem je přiměřenost. Maximální doporučená denní dávka kofeinu u zdravého dospělého, vážícího 70 kg, je 400 mg. Od této číslovky se odvíjí vše ostatní. Můžete denně vypít pět šálků kávy, nebo vypít energetické nápoje obsahující stejné množství kofeinu (ideálně však ne najednou) a žádné negativní zdravotní dopady by se neměly objevit. Nejdůležitější je však přijímat jen takové množství kofeinu a jiných účinných látek, o kterém bezpečně víte, že je vaše tělo zvládne. Vypít rychle za sebou několik energetických drinků, zapít je alkoholem a být přitom na přímém slunci, je nejlepší cestou, jak si zadělat na pořádný zdravotní problém. Vyhněte se kofeinu, pokud jste nezletilí, těhotní či kojící, nebo všechno dohromady. Dodržujte pitný režim a vezměte prosím na vědomí, že konzumace žádného doplňku stravy nenahrazuje pestrou stravu. Žijete-li aktivně a zdravě, není důvod, abyste se pod vlivem samozvaných expertů a mravokárců, kterých je plný internet, energetickým nápojům vyhýbali. Stačí používat zdravý rozum a konzumovat je s rozvahou.

Energetické nápoje, sportovní drinky, Green Colu a Bílinskou kyselku najdete zde.

Michael Anděl DAFIT Team      

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení