Pravda o jídle

Ovesná kaše - zdravá snídaně nebo kalorická bomba?

Ovesná kaše se drží vysoko na žebříčku oblíbených snídaní už hodně, hodně dlouho. Milují jí malý i velcí, staří i mladí, muži i ženy, zastánci zdravého životního stylu, ale i milovníci nezdravých pochoutek. No aby ne! Stejně tak, jak se dá z kaše udělat krásné, zdravé a nutričně vyvážené jídlo, tak se z ní může stát i kalorická bomba.

Jaké nejčastější chyby děláme?

  • Spousta sacharidů a žádné bílkoviny
  • Absence zdravých tuků - přemíra jednoduchých cukrů
  • 1000 druhů ovoce, semínek, zrníček a různých dalších blbostí
  • Špatná konzistence

V každém jídle by se měly nacházet 3 hlavní makroživiny, kterými jsou: BÍLKOVINY, SACHARIDY A TUKY.

Sacharidy

Sacharidy jsou především zdrojem energie, nejen pro naší každodenní činnost, ale hlavně pro naše tělo a jeho správné fungování. Neměli bychom to s nimi přehánět, ale ani si je odpírat. Opodstatněné místo v našem jídelníčku mají především tzv. komplexní (složité sacharidy, ze kterých se energie uvolňuje postupně po dobu i několika hodin)Krotit bychom měli příjem tzv. monosacharidů(tj. jednoduché sacharidy, po jejichž požití nám extrémně rychle stoupne hladina cukru v krvi a následně nám také stejně rychle spadne).

Nedostatek komplexních sacharidů a přebytek jednoduchých sacharidů ve stravě může mít za následek nedostatek vlákniny ve stravě, chutě na sladké, podrážděnost nebo nedostatek energie. O zastoupení těch správných sacharidů se v kaši postarají vločky nejrůznějších druhů. Použít můžete například vločky ovesné, pohankové, špaldové, ječné i jiné. Do sacharidové složky řadíme i ovoce, které do kaše často přidáváme. Řadíme ho mezi jednoduché cukry, proto na porci bohatě postačí 80-120 g podle toho, jak máme sestavený celkový příjem.

Bílkoviny

Bílkoviny se pyšní titulem nejoblíbenější makroživina. Snad nikdo ve snaze o zdravý jídelníček nevynechává bílkoviny ze stravy. Vyskytují se v našem organismu hned v několika podobách a mají mnoho funkcí

  • Strukturní, transportní, obrannou, enzymatickou, regulační, aj.

Proč zařadit do stravy bílkoviny? Neměli bychom na ně zapomínat zejména při hubnutí. Jejich zvýšený příjem totiž pozitivně ovlivňuje náš metabolismus a navozuje pocit sytosti. Možná jste si již všimli, že když si dáte k snídani ovesnou kaši, máte po hodině hlad jako vlk. Za to může právě absence této živiny. Řešení je jednodušší, než by se mohlo zdát. Dokonce se vsadím, že Vám po přidání některých ingrediencí bude kaše chutnat ještě více!

Po uvaření a odstavení kaše stačí pouze přimíchat bílý jogurt či tvaroh. Někdy se do kaše přidává i vajíčko, které se rozklepne do směsi a chvíli povaří. Pokud jste zastánci nějaké alternativní stravy, do které se horko těžko přidávají bílkoviny zejména živočišného původu, je možné do kaše vmíchat protein, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství. Můžete si vybrat z druhů syrovátkových, nebo třeba i veganských (sojový, rýžový, hrachový či konopný). Kromě bílkovin dodá protein Vaší snídani chuť, sladkost a krémovou konzistenci.

TUKY

U tuků je potřeba dbát na několik základních pravidel. Je velmi důležité přijímat jejich dostatečné množství, ale také dbát na to, abychom to s jejich množstvím nepřeháněli a hleděli na to, z jakých zdrojů tuky přijímáme. Jde totiž o nejbohatší zdroj energie. Představují tepelnou izolaci, jsou nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy a také jsou nositelem chuti. Obsahují esenciální mastné kyseliny (tělo si je nedokáže samo vyrobit a musíme je tedy přijímat ve stravě), které jsou nezbytné při vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Jsou zdrojem HDL cholesterolu (neboli toho hodného cholesterolu), a fytosterolů (látky rostlinného původu svou strukturou podobné cholesterolu), které dokážou krotit zvýšenou hladinu LDL cholesterolu (neboli toho špatného, nežádoucího, srdíčko zatěžujícího cholesterolu).

Ani zařazení tuků do naší snídaňové kaše nebude žádná věda! Vybrat si můžete z nepřeberného množství semínek (chia, slunečnice, dýňová, lněná, konopná,..) a oříšků (lískové, kešu, mandle, pistácie, makadamové,..) ale také oříškových másel či kakaových bobů. mějte ale na paměti, že - méně je někdy více.

Vsaďte na to, že v jednoduchosti je krása, protože opravdu je!

Zdravé dobroty a doplňky stravy najdete na DAFIT.cz

TEREZA - DAFIT tým

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení