Pravda o jídle

Vláknina: Nenápadný pomocník v kuchyni i posilovně

Vláknina, nenápadná složka potravy, hraje klíčovou roli v našem zdraví a fitness. Ať už se snažíte o zlepšení trávení, budování svalů nebo redukci váhy, vláknina vám může být cenným pomocníkem.

Co je vláknina a kde ji najdeme?

Vláknina je nestravitelná část rostlinných potravin, která se dělí na dva typy: rozpustnou a nerozpustnou.

  • Rozpustná vláknina se ve vodě mění na gel, který zpomaluje trávení a vstřebávání cukru do krve. To pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a snižuje riziko diabetu 2. typu. Najdeme ji v ovoci, zelenině, luštěninách a ořechách.
  • Nerozpustná vláknina zvyšuje objem stolice a podporuje trávení. Pomáhá předcházet zácpě a divertikulární chorobě. Najdeme ji v celozrnných obilovinách, ořechách a semenech.

Vláknina a fitness

Vláknina hraje důležitou roli i ve fitness. Pomáhá Zasytit na delší dobu: Vláknina zpomaluje trávení a dává vám pocit sytosti, takže budete méně pravděpodobně jíst mezi jídly. To může vést k redukci váhy nebo udržení zdravé váhy. Zlepšit trávení: Vláknina podporuje trávení a pomáhá předcházet zácpě. Stabilizovat hladinu cukru v krvi: Vláknina zpomaluje vstřebávání cukru do krve, čímž pomáhá předcházet výkyvům energie a únavy. Podporovat zdraví střevní mikroflóry: Vláknina je potravou pro probiotické bakterie ve střevech, které jsou důležité pro zdraví imunitního systému.

Doporučený příjem vlákniny

Doporučený denní příjem vlákniny pro dospělé je 25-35 gramů. Většina lidí však konzumuje pouze 10-15 gramů vlákniny denně.

Jak začlenit více vlákniny do vaší stravy?

Vláknina je klíčovým prvkem ve fitness a výživě, který by neměl být podceňován. Začleněním více vlákniny do své stravy můžete zlepšit své trávení, zvýšit svou výkonnost při cvičení a podpořit dlouhodobé zdraví.

Zajímavostí je, že vláknina pomáhá regulovat hladinu cholesterolu. Rozpustná vláknina se v trávicím traktu váže na cholesterol a brání jeho vstřebávání do krve. To může pomoci snížit hladinu LDL ("špatného") cholesterolu a zvýšit hladinu HDL ("dobrého") cholesterolu.

Vláknina je tedy nenápadný, ale důležitý pomocník v našem zdraví. Zvýšení příjmu vlákniny může přinést mnoho benefitů, od zlepšení trávení až po redukci váhy.

Studie o vláknině:

Existuje mnoho studií, které zkoumají vliv vlákniny na zdraví. Zde je několik příkladů:

Studie o vlivu vlákniny na riziko diabetu 2. typu:

Studie o vlivu vlákniny na zdraví střev:

Tyto studie ukazují, že vláknina má mnoho pozitivních vlivů na zdraví. Zvýšení příjmu vlákniny může pomoci snížit hladinu cholesterolu, riziko diabetu 2. typu a zlepšit zdraví střev.

U nás můžete vyzkoušet tyto produkty:

nebo

Závěr

Vláknina je důležitá pro zdraví a fitness. Zvýšení příjmu vlákniny vám může pomoci zhubnout, zlepšit trávení, stabilizovat hladinu cukru v krvi a podpořit zdraví střevní mikroflóry. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, ořechů a semen a budete na cestě k lepšímu zdraví a kondici.

Zdroje:

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení