Pravda o jídle

Je proteinová tyčinka vždy zdravou volbou svačiny v dietě i mimo ní?

S hezkým počasím začínáme jezdit na výlety, chodit na výšlapy a celé dny pobývat někde venku u vody. Jakou svačinu si vzít s sebou? Proteinová tyčinka může být rozhodně super volba. Hlavně když výběr občerstvení na koupališti začíná u párků v rohlíku a končí langošem. Jak ale vybrat opravdu kvalitní proteinovou tyčinku? A za jakých okolností je snad lepší dát si ten langoš? 

Tyčinky nejsou náhrada pestré stravy!

To zaprvé. Tohle je velmi důležité si uvědomit. Je sice snadné sáhnout po tyčince s nápisem fitness, protein, healthy, lowcarb a podobně, ovšem název ne vždy odpovídá složení výrobku. Také je to stále zpracovaná potravina a my bychom se měli snažit stavět náš jídelníček na jednoduchých, základních a čistých potravinách. Nicméně ve spoustě situacích může tyčinka sloužit i jako zdravá svačina, dezert či zahnání chutě po sladkém třeba mezi pracovními povinnostmi.

Kdy je proteinová tyčinka super volbou?

Proteinová tyčinka může být skvělou záchranou když jsme třeba na cestách a jediné, co cestou potkáme je benzínka s bagetami a dalším rychlým občerstvením. V takovém případě není nikdy od věci mít u sebe tyčku poslední záchrany.

Co by měla kvalitní tyčinka obsahovat:

PROTEIN (alias bílkovina) – důvod, proč si tu tyčku vlastně většinou kupujeme. Ve výběru správné bílkoviny bychom měli být nekompromisní. Standartní dávka bílkovin na tyčinku se pohybuje v rozmezí 18-23 g. Kvalitními zdroji proteinu v tyčinkách jsou například mléčné bílkoviny typu: syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát, micelární kasein, nebo u vegan tyčinek kombinace hrachového a rýžového proteinu. Méně kvalitními (čti pro výrobce levnějšími a tím pádem výdělečnějšími) jsou zejména: hydrolyzovaný kolagen, kaseinát vápenaty nebo izolát sojové bílkoviny. 

Pozor si dejte také na obecné označení mléčné bílkoviny. Pod tím se totiž může schovávat opravdu cokoli. A pokud se tím výrobce nechce pochlubit, nebude to úplně top zdroj.

SACHARIDY – i v tyčinkách se vždy (jako v každém jídle) nacházejí dva druhy sacharidů. Jednoduché a složené. Pro nás jsou ve většině případů žádanější ty složené, po kterých nám pomalu stoupá a zase pomalu klesá hladina cukru v krvi a nás tak udrží déle syté. Jednoduché sacharidy s opačným efektem mají uplatnění například při celodenní túře k rychlému doplnění energie a vyrovnání nízké hladiny cukru, nebo bezprostředně po náročném tréninku. 

Ideálními zástupci složených sacharidů v tyčinkách jsou například ovesné vločky nebo jiné celozrnné obiloviny. Mezi zástupce jednoduchých cukrů patří zejména v tyčinkách: glukózovo-fruktózový sirup (prostě cukr v lepším saku) nebo dextróza – tyhle dva zdroje v proteinové tyčince prostě nechceš. Obsah jednoduchých cukrů na tyčinku by neměl přesáhnout 5 g. Obsah složených sacharidů záleží na celkovém složení jídelníčku a cílech, kterých se snažíme dosáhnout.

TUKY – Ideální je volit takové tyčinky, které obsahují tuky s nízkým podílem nasycených mastných kyselin, jakými jsou zejména palmový nebo kokosový olej. Naopak skvělými zástupci tuků v tyčinkách jsou různé druhy oříšku či semínek nebo ořechová másla s obsahem ideálně 5-8 g na tyčinku – a to opět v závislosti na celkovém denním příjmu.

Na co si dát ještě pozor? Umělá sladidla..

Relativně nezávadná je například sukralóza, ale nemůžete udělat lépe, než když si vyberete cokoli slazeného sladidlem z rostliny stévie. Naopak sladidla, která jsou úplně zbytečná a ve větší míře zdraví škodlivá jsou například acesulfan K nebo aspartam – ano, stále se s těmito sladidly setkáváme. Jde o sladidla levná, takže platí totéž, co u nekvalitních složek proteinu výše.

Čtěte složení: Pokud otočíte tyčinku a začnete číst složení dlouhé jak nákupní seznam pro 5-ti člennou rodinu, je to špatně. I zde platí, že méně je více.

6 NEJLEPŠÍCH TYČINEK Z NAŠEHO ESHOPU, KTERÉ MŮŽU S ČISTÝM SVĚDOMÍM DOPORUČIT:

Prom in Pure bar 65g

  • Tyčinka bohatá na vlákninu, kvalitní zdroj proteinu, bez lepku a bez přidaných konzervantů. U někoho může být překážkou vyšší podíl tuku cca 9 g na tyčinku, ale to zase záleží na celkovém denním příjmu a složení jídelníčku. Navíc jde o tuk z kakaového a mandlového másla, což je kvalitní zdroj zdravých tuků.

Extrifit Exxe Iso Protein Bar 31% 65 g

  • Tyčinka bez zbytečných éček a dochucovadel s vysokým podílem kvalitních bílkovin. Nádhera.

Biotech USA Zero Bar 50 g

  • Zerobarka je vysokoprocentní proteinová tyčinka vhodná díky nízkému obsahu sacharidů i do diety. Je navíc zcela bez lepku i laktózy.

Raw protein bar 50 g 

  • Proteinovka složená z čistě přírodních surovin. Rýžový protein jakožto zásobárna rostlinných bílkovin, datle, banány, kakao, kokos a arašídy. Čistě a jednoduše. Tak to má být.

Czech Virus Coconela 45g

  • Další ze sekce čistě a jednoduše. Vysoký obsah kvalitních bílkovin, nízké množství sacharidů a téměř žádný cukr. Vysoký obsah rostlinné vlákniny.

Nutrend ProZero 65 g

  • Tady cením potřebu nepřidávat zbytečný cukr. Tyčinka je zároveň bez lepku a s obsahem 30% bílkovin. V menším množství ve složení můžeme najít něco, co by tam být úplně nemuselo, ale i tak je takhle tyčka relativně fajn volbou.

Proteinové tyčinky a další zdravé dobroty najdete na DAFIT.cz

TEREZA - DAFIT tým

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení