Pravda o jídle

Alespoň jednou za život ochutnejte tuňáka pro labužníky

Většina z nás už se při koupi tuňáka v konzervě pořádně „spálila“. Když po otevření konzervy nevěřícně zíráme na hmotu, která by měla být kvalitním rybím masem, máme dvě možnosti – buď to prostě sníme, nebo sáhneme po prvotřídním tuňákovi značky AVEIRO.

Portugalská tradice

Pod názvem AVEIRO se prodává špičkový konzervovaný tuňák, pocházející ze stejnojmenné portugalské oblasti, ležící na břehu laguny Aveiro, u Atlantického oceánu, kde se v městečku Gafanha da Nazaré už bezmála 100 let menší rodinná firma Empresa de Pesca de Aveiro věnuje lovu a zpracování prvotřídního tuňáka pruhovaného. Jeho maso je oceňováno pro vynikající chuť a skvělé nutriční parametry. Zatímco většina z nás se nejčastěji setkala s masem z tuňáka obecného nebo tuňáka malého, s tuňákem pruhovaným jsme dosud měli zkušeností mnohem méně. A to je škoda.

Tuňák pruhovaný, nabízený pod značkou AVEIRO, je totiž zpracováván ručně, tradičním způsobem, s maximálním ohledem na životní prostředí a udržitelnost rybolovu. Rybáři v oblasti Aveiro pečlivě dodržují přísná pravidla pro omezení nadlimitních výlovů a používají ekologicky šetrnější metody. Tento ohleduplný přístup vyniká zejména při porovnání s masivním průmyslovým výlovem, běžným zejména u asijských rybářů, používajících metody, při kterých jsou kromě cílových organismů vyloveny i další nechtěné druhy mořských živočichů, tzv. výměty, dosahující často až neuvěřitelných 40% celkového výlovku.

Když maso je maso

První, co uvidíte po otevření plechovky tuňáka AVEIRO, jsou opravdové filety rybího masa. Žádná podezřelá směsice kousků masa, nevzhledně nacpaného do konzervy. Opravdové rybí filety. A chutnají přesně tak, jak vypadají. Fantasticky! Záleží jen na vás, jak s nimi naložíte. Hodí se totiž do celé řady skvělých pokrmů.

Zkuste tuňáka s avokádem

Udělat si tuňákovou pomazánku s vejci a nízkotučným tvarohem, zvládne každý. Zabere to jen pár minut a výsledek je perfektní. Pochutnat si na výtečném tuňákovi AVEIRO můžete i tak, když si masíčko nakrájíte na kousky a přidáte do zeleninového či těstovinového salátu. Ale klidně popusťte uzdu fantazii a zkuste to jinak. Smíchejte kousky tuňáka s utřeným zralým avokádem, přidejte několik na kousky rozkrájených vlašských ořechů, na kostičky nakrájená cherry rajčátka, malou sladkou papriku a šťávu z plátku citronu či limetky. Pečlivě rozmíchejte a máte hotovo. Pak už stačí jen podle chuti osolit, jemně opepřit a pár minut nechat odstát, aby se ingredience chuťově propojily. Výsledek opravdu stojí za to. Hrozí však reálné nebezpečí, že si s jednou porcí nevystačíte. AVEIRO totiž vyvolává chuťovou „závislost“. Na tu báječnou chuť tuňáka si totiž rychle zvyknete. Naštěstí si ho můžete nakoupit pořádnou zásobu. Vydrží minimálně 3 roky a vybrat si můžete ten druh, který nejvíce vyhovuje vašim požadavkům – tuňák může být konzervovaný ve vlastní šťávě, v rostlinném oleji, nebo panenském olivovém oleji.

Svíčková z tuňáka

Opravdovou delikatesou je potom Ventresca de Atum – filety z nejkvalitnější a nejjemnějsí části tuňáka. Jedná se o nejchutnější část ze slabin tuňáka pruhovaného, která by se dala přirovnat ke svíčkové z hovězího masa v bio kvalitě. Jde o naprostou lahůdku, která je šťavnatá, obsahuje více tuku, má křehkou strukturu a je díky tomu opravdu mimořádně lahodná.

Zdravá lahůdka

AVEIRO se už dávno stalo synonymem pro vynikající chuť masa a geograficky chráněnou značkou, dlouhodobě se zaměřující na špičkovou kvalitu. Předností tuňáka AVEIRO jsou také jeho skvělé nutriční hodnoty – zejména minimální množství sacharidů a pořádná dávka proteinů. Maso z tuňáka pruhovaného je navíc oblíbené pro nízký glykemický index a obsah zdraví prospěšných látek - vzácného selenu a celé řady potřebných vitamínů B, zejména B12, B6, B1 a B2, tedy důležitého riboflavinu.

To nejlepší z tuňáka pruhovaného od značky AVEIRO najdete na webu www.DAFIT.cz

Michael Anděl

DAFIT Team

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení