Pravda o jídle

Fitness omáčky bez tuků a kalorií aneb jídlo bez výčitek

Jednou z civilizačních vymožeností je takřka neomezený přístup k informacím. A protože naprostá většina z nás má geneticky zakódovanou potřebu porovnávat se s ostatními, činíme tak bezděky téměř neustále. Ačkoli parametrů, které bychom mohli poměřovat je celá řada a pedagogové nás v dětství správně vedli zejména k poměřování parametru znalostního, existuje jeden objektivně-subjektivní faktor, který přebíjí vše. Ano, hádáte správně. Jedná se o hodnocení a porovnávání fyzické krásy, respektive přitažlivosti. Co prosím? Zdá se vám to býti poněkud daleko od tématu uvedeném v názvu tohoto článku? Vydržte, hned se k němu dostaneme. Jen prosím nechte autora krátce odbočit k historii, která s tématem souvisí. 

Sparťané se s nikým nepárali 

Starověké Řecko lze z mnoha důvodů oprávněně pokládat za jeden ze základů pozdější západní civilizace. K osídlení dnešního Řecka docházelo postupně v průběhu několika tisíc let a už první dochované zmínky naznačují zvýšený důraz původních obyvatel na fyzickou kondici a souměrnost tělesné stavby. V průběhu staletí se tlak na fyzickou dokonalost zvyšoval a vyvrcholil v období šestého století před naším letopočtem. To bylo období nadvlády unikátního militaristického městského státu Sparty, která zastávala nemilosrdný, ovšem z evolučního hlediska relativně smysluplný přístup k výchově dětí, zejména chlapců. Každý jedinec byl ihned po narození posuzován komisí, která rozhodovala, zda je novorozeně dostatečně silné a vyvinuté, aby se mohlo stát platným členem společnosti, nejlépe vojákem. Tímto způsobem Sparťané důsledně dbali na zachování vysokých fyzických předpokladů budoucí populace a posunuli tak „kult těla“ na zcela novou úroveň. Dokonalá fyzická kondice byla už v tehdejší době demonstrována nejen extrémními zátěžovými zkouškami, ale také posuzována z čistě estetického hlediska. Dogmaticky důsledný a z dnešního pohledu naprosto obsesivní přístup ke snaze dosáhnout fyzické dokonalosti přetrval v oblasti Peloponéského poloostrova stovky let, než ho sami řečtí filozofové označili za chybný a začali prosazovat nový pohled, založený na harmonii těla a ducha. Ani dnes však nemůžeme popřít, že vzhled a fyzické přednosti hrají v našich životech významnou roli, ať už se nám to líbí, nebo ne. Vypadat dobře si přeje téměř každý a na dvou bezpodmínečných atributech, vedoucích ke kýženému fyzickému stavu, se od starověku nezměnilo zhola nic. Asi vás nepřekvapí, že se jedná o aktivní pohyb a zdravou vyváženou stravu. Dosáhnout ideálního stavu, popsaného helénskými filosofy a najít rovnováhu mezi dokonalostí těla a ducha, není nemožné a takoví lidé skutečně existují, ale popravdě řečeno, není nás mnoho.             

  

Kamil v tom byl nevinně 

Dnešní doba je plná protikladů. Nikdy mezi námi nebylo více lidí dbajících na zdravý životní styl a nikdy mezi námi nebylo tolik lidí s nadváhou. Důvodů je nespočet, ale nechme pro dnešek stranou obezitu a její příčiny a soustřeďme se na ty, pro které nejsou výrazy jako fitness, kondice, nutriční hodnoty, poměr tuků, bílkovin a sacharidů, regenerace či nekalorická potravina neznámými slovy, ale definicí zvoleného životního stylu. Když v nezapomenutelné filmové roli svérázného policejního inspektora herec Jean Paul Belmondo odpovídal na výtku jedné z postav větou „Časy jsou zlé, Kamile“, nejspíš tím neměl na mysli tehdy prakticky neexistující výběr zdravých, nekalorických fitness omáček. Nesporné ovšem je, že ještě před několika málo lety bylo nemyslitelné, mít při výběru fitness omáček a dresinků tak báječně rozsáhlé možnosti, jako máme v dnešní době. Spartští válečníci by se nestačili divit.   

Není kečup jako kečup

Každý z nás zřejmě někdy použil kečup. Toto dochucovadlo bylo původně vyráběno z fermentovaných ančoviček a koření a Číňané, kteří ho vynalezli, mu říkali „ke-chiap“. Jejich námořníci si ho na lodích vozili s sebou, a tak se kečup dostal i do rukou Evropanů. Ti si jeho chuť poněkud upravili a jako základ zvolili houby a vlašské ořechy. Až mnohem později se do kečupu začala přidávat rajčata, která se nakonec stala dominantní složkou světově suverénně nejprodávanějšího dochucovadla. Mezi jednotlivými kečupy, které u nás lze běžně koupit, ovšem existují propastné rozdíly. Nejde o značku či grafickou podobu obalů. Jde o jejich složení. Když k dochucení jakéhokoli steaku, brambor, rýže, mletého masa, ryby či jiných potravin napůl automaticky sáhnete po lahvičce kečupu, podívejte se nejprve na jeho složení. A možná vás přejde chuť. Pak je ta správná chvíle pořídit si zdravější alternativu přeslazeného kečupu z oblíbeného diskontního obchodu. Najdete jich hned několik a brzy zjistíte, že rajčatový kečup bez tuku, bez přidaných cukrů, laktózy či lepku má celou řadu výhod. Pochutnáte si na něm znamenitě a nebudete se muset vracet k původní nezdravé variantě. U kečupu to ale samozřejmě nekončí. Omáček a dresinků, které běžně používáme a mohli bychom je nahradit za zdravější a k tělu mnohem šetrnější, je už dnes naštěstí dlouhá, opravdu dloooouhá řada.  

3 premianti – Skinny Food, HealthyCo a Biotech USA  

Jednou z nejlepších firem, vyrábějících fitness omáčky, dresinky a sirupy, je Skinny Food® z anglického Nottinghamu. Řada výrobků pod názvem Skinny Sauce zahrnuje kromě kečupu dalších 12 omáček, včetně tradičních příchutí Burger či Majonéza.Fitness omáčky od Skinny Food® jsou kromě sportovců a všech strávníků, kteří preferují zdravé doplňky stravy před průmyslově vyráběnými, vhodné i pro vegany, diabetiky nebo celiaky. Skinny Sauce omáčky neobsahují přidané cukry, tuk ani laktózu. Při jejich konzumaci nečekejte žádnou vysokou gastronomii, ale zdravější alternativu tradičních omáček, které se výborně hodí k dochucení masa, ryb, rýže, brambor nebo třeba zeleninových salátů. Jako novinku firma Skinny Food® před nedávnem představila dresinky pod názvem Fake Away®, které doplňují sortiment firmy o několik dalších zajímavých příchutí, například Pizza, Chinese Curry nebo vylepšenou recepturu oblíbené fitness omáčky Fake Away® - Burger.  

Firmu BioTechUSA™ není nutné dlouze představovat. Tato společnost se ve světě zdravé výživy a doplňků stravy pro fitness a zdravý životní styl už nějaký ten pátek pohybuje. Není proto překvapením, že k rozsáhlému sortimentu svých výrobků nedávno BioTechUSA™ přidal ucelenou řadu fitness omáček nazvaných jednoduše Zero Sauce. BioTechUSA™ tím srozumitelně deklaruje, že jeho omáčky mají nulový obsah tuků, přidaných cukrů, laktózy či lepku. Pět základních fitness omáček Zero Sauce, mezi kterými najdete všechny nejvyhledávanější příchutě, tedy kečup, barbecue, chilli, hořčice a česnek má jednoho společného jmenovatele. Chutnají opravdu fantasticky! Zkusíte-li jednou oživit banální chuť obvyklé kombinace rýže-maso-zelenina třeba dresinkem Zero Sauce nazvaným Spicy Garlic, už tu štíhlou lahvičku s omáčkou od BioTechUSA™ nebudete chtít dát z ruky. Svým spolustolovníkům pak začnete vehementně vysvětlovat, že by jim nejspíš nechutnala, neboť je na ně příliš intenzivní, a že na suchém jídle bez omáčky vlastně není nic špatného.  Chápeme vás. Prostě nebudete chtít, aby vám ji ostatní snědli. Fitness omáčka Spicy Garlic od BioTechUSA™ zkrátka může mít i takový účinek.

Švédská firma HealthyCo  se nejprve prosadila se svými výtečnými sladkými proteinovými pomazánkami bez přidaného cukru s názvem Proteinella. K nim později přibyly také zdravé 100% džusy v BIO kvalitě a nejnověji je doplnily 100% přírodní omáčky,na jejichž vývoji se významně podílela švédská kuchařská celebrita Tina Nordström. A tato věčně rozesmátá, sympatická seveřanka odvedla skvělou práci. Její fitness omáčky, tedy výtečná Chili Sauce, osvědčená BBQ Sauce, delikátní Mayo s příchutí uzené chilli papričky a limety, pikantní Aioli s chutí restovaného česneku nebo klasický a velmi lahodný Kečup, se povedly. A to opravdu skvěle.

Vyhněte se extrémům aneb hlavně žádnou paniku

Stejně jako ve všech činnostech je i při konzumaci nejdůležitější řídit se především zdravým rozumem. V některých situacích se nezdravým potravinám zkrátka nevyhneme a pokud se to pro nás nestane pravidlem a jinak se stravujeme rozumně a vyváženě, při občasném zahřešení se nic zásadního nestane. Musíme-li tedy pod tlakem přátel či rodiny spořádat na zahradní párty třeba špekáčka či domácí klobásku, nevadí. Co ale hostitele mile překvapit a přinést mu na vyzkoušení několik zdravějších omáček či dresinků, aby i ostatní strávníci namísto banální hořčice, tatarky, obsahující až 40 % tuku či standardního kečupu, tvořeného až z jedné čtvrtiny přidaným cukrem, vyzkoušeli něco jiného, nového a nezatěžujícího. Fitness omáčky bez tuků, cukrů a dalších balastních látek totiž opravdu mohou chutnat skvěle. Stačí si jen vybrat mezi produkty od Skinny Food®,BioTechUSA™ nebo HealthyCoVaše tělo vám poděkuje. 

Kompletní nabídku omáček a dresinků Skinny Food®, BioTechUSA™ a HealthyCo najdete zde.       

 

Michael Anděl

DAFIT Team

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení