Aktuálně

Poctivé ořechové a arašídové krémy    

Existují produkty, kterým jsme si navykli říkat jinak, než jak zní jejich oficiální název. U některých je to způsobeno komplikovaností či nevhodností původního názvu, u jiných regulatorním omezením EU, které neumožňuje užívání některých výrazů s vysvětlením, že mohou být pro zákazníky matoucí. Typickými příklady jsou potravinářské výrobky, jejichž složení neodpovídá schválené legislativě EU. Patří sem třeba výrazy rum, marmeláda nebo máslo. A právě označení „máslo“ jsme byli po desetiletí zvyklí používat i pro výrobky, které mají nižší než Evropskými byrokraty předepsaný obsah mléčného tuku. Dokonce i pro takové, v nichž se mléčný tuk téměř nevyskytuje. Řeč je o produktu, jehož popularita trvale stoupá a kterému běžně říkáme ořechové máslo. Ale jak už víme, správný výraz je ořechový (nebo arašídový) krém. 

Cukrovo-tuková pomazánka aneb výhody vlastní volby 

Předtím, než se na českém trhu objevila opravdová ořechová a arašídová másla, pardon, krémy, bylo v obchodech k nalezení pramálo alternativ. Této kategorii celá léta zcela neohroženě kraloval výrobek, který svým dlouhodobým masivním reklamním zásahem ovlivnil téměř každého. Ano, hádáte správně, tím výrobkem je Nutella. Nazývat tento produkt ořechovým krémem však rozhodně nelze. Sám výrobce se těmto výrazům vyhýbá a omezuje se na to, že produkt označuje prostě jen jako pomazánku. Deklarovaný obsah lískových ořechů totiž činí pouhých 13 %, zato cukrem se rozhodně nešetřilo – ten tvoří stěží uvěřitelných 56,9 % obsahu. Přihlédneme-li navíc k množství tuku a použití palmového oleje, posuďte sami, zda lze hovořit o zdravé svačince. Naštěstí existují výrobky, které si označení poctivý ořechový či arašídový krém skutečně zaslouží. Příkladem mohou být novinky v sortimentu české firmy Nutrend – představené jako ucelená řada ořechových a arašídových krémů pod jednotným názvem Denuts Cream. 

Tři mohou být čtyři a sedm může být osm

Jak všichni víme, ve slavném románu Alexandra Dumase Tři mušketýři, došlo k určitému matematickému zádrhelu. Tři mušketýři byli čtyři. U oříškových a arašídových krémů značky Denuts Cream je to podobné. Těchto lahodných krémů přišlo na trh hned sedm najednou, ale produktů v nabídce je celkem osm. Tím posledním je totiž dárkové balení ve speciální edici, které umožní vyzkoušet všechny Denuts Cream pochoutky v příhodně malé, „testovací“ podobě každému, kdo chce zjistit, který ze sedmi báječných oříškových a arašídových krémů mu nejlépe rozvibruje chuťové pohárky. A že je z čeho vybírat!

Jak Brown a White zachránili brownie a s ním celý Boston 

Psal se rok 1968, přesněji 4.duben a Ameriku zasáhla tragická smrt bojovníka za rovnoprávnost, Martina Luthera Kinga. Tato událost dostala celou zemi do varu. Velmi vyhrocená situace panovala i v hlavním městě státu Massachusetts, Bostonu. V těch dnech stála celá země na pokraji výbuchu rasově motivovaného chaosu a bezpráví. Když o den později koncertoval v Bostonu král soulu, charismatický zpěvák James Brown, podařilo se mu něco mimořádného. Svým přístupem, klidem a rozvahou dokázal tento rtuťovitý umělec přimět své příznivce, především z řad černošského obyvatelstva, ke zdrženlivosti a trpělivosti. Jeho koncert na základě osobní intervence prozíravého starosty města, kterým byl mladý politik Kevin White, přenášela televize a stalo se něco neuvěřitelného. Lidé výzvy James Browna poslechli a město, které mohlo doslova lehnout popelem, tuto vyhrocenou situaci přežilo. A protože právě v Bostonu vznikl na konci 19.století slavný dezert „brownie“ a později i varianta „white brownie“, je vpravdě symbolické, že zachránci města a tím i legendárních bostonských dezertů, byli pánové Brown a White. Jistě to sice nevíme, ale není vyloučeno, že bez těchto dvou gentlemanů bychom si dnes nemohli pochutnávat na lahodných oříškových krémech Brownie a White Brownie z řady Denuts Cream od Nutrendu, jejichž příchuť je inspirována právě zmíněnými bostonskými dezerty. Delikatesní oříškové krémy Brownie a White Brownie tvoří ze 30 % lískové ořechy, z 25 % kešu ořechy a vynikající mléčná, respektive bílá čokoláda. Chuť, kterou při jejich konzumaci zažijete, se dá popsat jako intenzivní, a přitom lahodná a jemná. Tím ovšem výčet novinek od Nutrendu zdaleka nekončí. Na výběr je ještě arašídový krém v oblíbené příchuti Salted Caramel a kdybyste snad měli málo slaného karamelu a bílkovin, naleznete v řadě Denuts Cream také Protein Salted Caramel. Pro milovníky malin a tvarohových dezertů je pak určen ořechovo-arašídový krém Raspberry Cheesecake, pro mlsouny na dietě potom arašídový krém ProZero White Chocolate a konečně pro ty, kteří vyznávají nesmrtelnou klasiku, arašídový krém v té nejryzejší podobě – 100% Peanut Butter.

Několik faktů, aneb ořech versus luštěnina 

Abychom se lépe zorientovali v nabídce ořechových a arašídových krémů Nutrend, měli bychom si připomenout, že ačkoli plody podzemnice olejné – arašídy, běžně řadíme mezi ořechy, botanicky se jedná o luštěninu. Tuto původně jihoamerickou rostlinu na přelomu 19. a 20. století v době britsko-búrské války začali Búrové (proto se používá výraz burské oříšky) ve velkém množství exportovat do Evropy. Pěstování podzemnice olejné se posléze rozšířilo téměř do celého světa, mimo jiné i do Číny, která je dnes dominantním producentem arašídů. Třebaže jsou arašídy silným alergenem, mají pro lidské tělo celou řadu zdravotních benefitů. Podporují trávení, urychlují metabolismus, pomáhají normalizovat hladinu cukru v krvi, potlačují škodlivý LDL cholesterol, jsou důležité v prevenci proti obezitě a v neposlední řadě mají vliv na správnou funkci mozku a nervového systému. Arašídy jsou energeticky velmi vydatné, jsou ze zhruba 50 % tvořeny tukem, slouží jako zdroj bílkovin a obsahují vzácnou látku resveratrol, které jsou připisovány pozitivní antioxidační účinky.

Podle historiků se arašídový krém běžně používal na území dnešního Mexika už v době Aztécké říše, tedy před více než pěti sty lety. Nevíme sice, koho jako prvního napadlo plody podzemnice olejné rozetřít do podoby krému a použít ho jako pomazánku, ale tento neznámý experimentátor by měl mít na důstojném místě sochu v nadživotní velikosti. Jeho objev byl totiž impulsem budoucího obrovského komerčního úspěchu arašídových a později také ořechových krémů.   

Bez čeho se obejdeme a bez čeho nikoli

Jsou látky, bez kterých se rádi obejdeme. Patří mezi ně lepek, konzervanty, umělá barviva nebo palmový olej. Tyto látky bychom naštěstí v ořechových a arašídových krémech řady Denuts Cream od firmy Nutrendu hledali marně. Používání zatěžujících a nepotřebných surovin a jiných balastních látek se výrobce pečlivě vyhýbá. Ještě jednou si tedy zopakujme názvy, pod kterými najdeme řadu novinek Denuts Cream od Nutrendu - Brownie, White Brownie, Raspberry Cheesecake, Salted Caramel,ProZero White Chocolate a Protein Salted Caramel. A proč stojí za to si jména těchto vynikajících ořechových a arašídových krémů zapamatovat? Ušetří vám to čas, až je budete příště hledat. Jakmile totiž tyto dobroty ochutnáte, zjistíte, že bez nich se neobejdete.

Kompletní nabídku ořechových a arašídových krému Denuts Cream od firmy Nutrend najdete zde.

Michael Anděl

DAFIT Team

Rádi byste si přečetli článek na téma, které Vás zajímá? Dejte nám vědět. redakce@dafit.cz

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení