Ve formě

Správný výběr obuvi na sport

Jak si správně vybrat sportovní boty?

Sportovní boty by si měl člověk vybrat podle druhu sportu, který bude dělat. Pokud chce dotyčný běhat, měl by si pořídit běžecké boty a podobně. V dnešní době existuje široká nabídka sportovní obuvi a je dobré se poradit s odborníkem na obchodě. Nestyďte se někoho oslovit, říct mu, jaký sport děláte, jak často a určitě se nebojte říci, že potřebujete, aby Vám to barevně ladilo a design se vám líbil.

Je nějaké základné rozdělení sportovních bot, nebo se dělí podle sportů?

Sportovní boty se dělí dle druhu sportů, a dále potom do dalších kategorií. U běžeckých bot je dělení dále dle požadavku na vzdálenost běhu, tipy tréninku, technologie a terénu. Fitness boty se dělídle cvičení a zátěže. Dále pak máme boty na tenis, basketbal, sálovky a velkou skupinou tvoří kopačky.

Když už vím, jaký sport bude dělat, jsou nějaké další faktory, které výběr bot ovlivňují?

Když víte, že budete běhat, tak je dobré si pořídit boty dle Vaší náročnosti, objemu, rychlosti a terénu. Na trhu je celá řada značek, technologií a specifických pro daný sport, podmínky a vaše tělesné propozice.

Jakou roli hraje typ došlap u běžeckých bot? Kde si můžu otestovat analýzu došlapu?

Došlap je velmi důležitý, podle něj si pořizujete běžecké boty. Pokud již máte běžecké boty, ve kterých nějakou dobu běháte, můžete se podívat, jak máte sešlapanou podrážku. Podrobnou analýzu došlapu Vám udělají ve vybraných obchodech s běžeckou obuví nebo ve specifikovaných sportovních centrech a laboratořích.

Jak dlouho by měla bota na sport vydržet? Jak často je třeba boty na sport měnit? Jsou sezonní druhy na léto a zimu?

U běžeckých bot záleží na počtu naběhaných kilometrů, zda-li boty střídáte nebo máte pouze jedny. Je vhodné mít letní běžecké boty a zimní, které jsou uzpůsobené běhání v chladnějším počasí a jsou nepromokavé. Obecně lze říci, že by bota měla vydržet kolem 800 km, ale podotýkám, že záleží na terénu, používání a také jak se boty staráte. U fitnessové obuvi záleží, jak často v nich cvičíte a jak náročné cvičení děláte. Pokud chodíte do fitka bude záležet na typu cvičení, kterému se věnujete. Budete střídat kardio se cvičením na strojích? Nebo Vás najdeme primárně v části posilovny věnované silovému tréninku? To vše ovlivňuje výběr správné obuvi.

Dále se budou boty rozlišovat podle terénu a druhu povrchu, na kterém sport vykonáváme. Existuje základní dělení?

Základní dělení u běžeckých bot je na boty určené na silnici a pevný povrch a na boty do terénu. Dále je ještě zvláštní skupina tzvbarefootrunning, což jsou boty imitující běh na boso. U obuvi na cvičení jde primárně o to, kde v nich budete cvičit, jestli indoor nebo outdoor a také zda-li budete kombinovat například cvičení a běh.

Je při výběrusportovníchbot důležitým faktorem váha člověka?

Váha hraje důležitou roli. Pokud člověk trpí nadváhou, nemá smysl mu dávat barefoot běžeckou botu nebo naopak botu závodní. Měl by mít boty pohodlné, ve kterých se bude cítit dobře a pohodlně. To stejné platí u obuvi na cvičení, kde by měla být zajištěna dostatečná stabilita.

Je nějaký sport, při kterém bychom boty neměli podcenit za žádných okolností?

Pokud jste se rozhodli běhat, tak si určitě pořiďte běžecké boty, to je základ. Běhání např. ve fitness obuvi, či tenisových botách Vám akorát tak zničí nohy. Pro fitness aktivity bude záležet co je Vaší hlavní náplní, zda-li budetecvičit s nakládací činkou, věnovat se cardio studiovým lekcím, chodíte na CrossFit nebo do fitka a kombinujete různé aktivity. Na každou ze zmíněných aktivit existuje v dnešní době speciální obuv a stojí za to se tomu nebránit, využít nabídky a užít si v pohodlí Vámi vybranou sportovní aktivu.

autor

Barbora Langer

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení