Ve formě

Strečink jako neodmyslitelná část každého tréninku

Strečink nepatří zrovna k nejoblíbenější části sportovního tréninku a řada z nás ho často zanedbává či vyřazuje z tréninku úplně.

Anglické slovo „stretch“ což znamená natažení/napínání tvoří základ nám známému slovu strečink. Díky strečinku připravíte svaly, oběhový a dýchací systém na nadcházející zvýšenou fyzickou zátěž. Ráno strečink poslouží jako účinná rozcvička, a to nejen pro sportovce, ale pro všechny, kteří chtějí své tělo udržet v dobrém stavu. Díky pravidelnému strečinku předcházíte poškození svalových vláken, zkrátíte prodlevu pohybových reakcí pro nadcházející trénink a celkově tak zlepšíte sportovní výkon. Nepodceňujte tedy rozcvičku zahrnující strečink a pokuste se jej zařadit ke každému tréninku, vaše tělo vám za to poděkuje.

Co jsou tedy hlavní benefity strečinku?

Díky již zmíněnému zkrácení prodlevy pohybových reakcí zvyšujete výkonnost a současně zefektivníte prováděné pohyby. Pravidelným strečinkem udržíte svaly a šlachy pružnější a vyrovnáváte jednostranné svalové zátěže. Vaše flexibilita se výrazně zlepší společně s kloubní pohyblivostí a ohebností celého těla. I když to může být v ze začátku nepříjemné, brzy ucítíte snížení tělesného napětí a celkové uvolnění těla. Budete nepochybně odolnější vůči únavě a budete se cítit jak fyzicky, tak psychicky vyrovnaní.

Jak se strečinkem začít?

Nezačínejte se strečinkem bez předešlého zahřátí organismu a prokrvení svalů. Můžete si dát běh na místě, jumping jacks, skákat přes švihadlo, pár dřepů a také provést mobilizací kloubů horních i dolních končetin. Měli byste se cítit dostatečně zahřátí, uvolnění, abyste co nejefektivněji požadované svalové partie protáhli.Veškeré pohyby provádějte pomalu a plynule, pokud budete cítit velké napětí, tak raději zastavte, jelikož by měl být tah ve svalu pouze mírný. Dle potřeby a individuálního pocitu v dané pozici vydržte a cviky opakujte vícekrát. Pokuste se také protahovat vždy obě poloviny těla a zachovat si tím rovnováhu. Ze začátku si vyberte méně komplikované cviky a zaměřte se na postupné prodlužování doby protahování, nezapomínejte na správné dýchání. Při pravidelném protahování brzy pocítíte jeho benefity formou vymizení ztuhlosti v oblasti šíje, kyčlí a zad.Stanovte si svůj vlastní strečinkový plán, která bude sestaven na míru vašim potřebám a obtížnosti. Stanovte si, zda-li se budete protahovat vždy od hlavy dolů, nebo opačně a střídejte jednotlivé cviky dle obtížnosti a náročnosti. Pokud nesportujete a trápí vás celková ztuhlost těla, přidejte každodenní protahovací rutinu do svého plánu. Protahujte se, kdy vám je to příjemné, nicméně pro energický start dne doporučuji strečink zařadit ráno po probuzení. Nastartuje to vaše tělo, mysl a budete po ránu mnohem aktivnější, než když byste z postele rovnou sedli do auta a jeli do práce.

autor

Barbora Langer

Zřeknutí se odpovědnosti:
Články zveřejněné na webu DAFIT.cz nebo sociálních sítích či jiných veřejně dostupných platformách mají výhradně informativní charakter, v žádném případě nemají za cíl nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, neslouží jako návod k medikaci, úpravě medikace, ani nevyzývají ke konkrétnímu způsobu léčby či jakékoli změně v přístupu k péči o zdraví, vyžadující odbornou zdravotní péči. Doplňky stravy, vitamíny a/nebo minerály nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, zdravý životní styl ani kvalifikovanou lékařskou péči či pomoc.

Přečtěte si také

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení